Kraków nie odda koszulki lidera

opublikowano: 07-12-2021, 20:00

Choć centrów usług przybywa w tym roku wolniej, w stolicy Małopolski wkrótce będzie duży projekt, a powierzchnia biurowa się podwoi.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile centrów usług przybyło w tym roku w Krakowie, ile ich jest łącznie
  • dlaczego sektor nowoczesnych usług biznesowych wybiera Kraków
  • jakie inwestycje infrastrukturalne miasto realizuje

Kraków jest niekwestionowaną stolicą sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. W centrach usług BPO, SSC/GBS, IT oraz B+R pracuje 82,6 tys. osób, najwięcej w kraju (to dane z najnowszego raportu ABSL; konkurencyjne Aspire, które bierze też pod uwagę samozatrudnionych, szacuje, że 100 tys.). Pod względem liczby centrów — 257 — ustępuje miejsca tylko Warszawie (321), która jako stolica często jest dla wielu firm jedynym rozpatrywanym w Polsce miastem.

Umacnianie atutów

W tym roku jednak liczba centrów w Krakowie po raz pierwszy od 2009 r. urosła tak słabo: od stycznia do dziś przybyło ich siedem, podczas gdy rok temu 19.

— W latach 2020-21 najwięcej centrów usług powstało w Warszawie, my nadal jednak zajmujemy wysokie drugie miejsce. Sytuacja Krakowa mimo pandemii jest stabilna, a pozycja lidera niezagrożona. Wśród siedmiu tegorocznych inwestycji są chociażby AstraZeneca, Dyson czy Westinghouse, czyli znane na całym świecie brandy i duży kapitał. Trwają rozmowy z kolejnymi, więc jestem spokojny o przyszłość Krakowa. Niewykluczone, że już w I kw. 2022 r. ogłosimy istotną dla miasta i jego mieszkańców inwestycję — mówi Jerzy Muzyk, wiceprezydent Krakowa.

W stolicy Małopolski centra B+R stanowią większy odsetek całości centrów niż w pozostałych miastach. Zdaniem wiceprezydenta dlatego, że Kraków jest silnym ośrodkiem akademickim z 23 uczelniami wyższymi, w tym aż pięcioma uniwersytetami, liczącą 130 tys. osób społecznością studencką i 2,5 tys. kadry naukowej.

— To zaplecze daje inwestorom poczucie, że mają zapewniony dopływ świeżej krwi. Ponadto ze środowiska akademickiego wywodzi się silne środowisko startupowe, które wspieramy. Staramy się wzmacniać nasz potencjał, czego dowodem jest wspierana przez miasto inicjatywa Uniwersytetu Ekonomicznego i ABSL, w ramach której od tego roku akademickiego mamy w Krakowie nowy, niespotykany w kraju, kierunek studiów: Global Business Services. Studiuje tu blisko 100 osób, a chętnych było dwukrotnie więcej — mówi Jerzy Muzyk.

W Krakowie zameldowanych jest 780 tys. osób, z infrastruktury korzysta na co dzień 1-1,1 mln (w sezonie turystycznym 1,2-1,3 mln), działa blisko 300 start-upów i 156 tys. podmiotów gospodarczych. Miasto chce zachęcać młodych ludzi do przeniesienia się na czas studiów i pozostania po rozpoczęciu pracy.

— Choć bezrobocie urosło z 2 proc. przed pandemią do 3 proc. w 2020 r., to nadal jest to poziom znikomy, a firmy nadal przychodzą do nas, żebyśmy pomogli znaleźć nowych pracowników, w tym m.in. z Białorusi, Ukrainy — twierdzi wiceprezydent.

Kraków prezentuje się jako miasto doskonałe nie tylko do studiowania, ale przede wszystkim do życia.

— Przykładem są choćby takie działania, jak zakończona sukcesem walka o czyste powietrze, rozwój ekologicznej komunikacji publicznej czy bardzo bogata oferta w zakresie spędzania wolnego czasu — uważa wiceprezydent, który podkreśla, że o jedno się nie martwi: ofertę kulturalną miasta, bo gdyby ktoś chciał z niej w pełni skorzystać, zabrakłoby mu dni w kalendarzu.

Liczba
20

Taką pozycję zajął Kraków w międzynarodowym rankingu Tholons Global Innovation Index 2021 w zestawieniu TOP 100 Super Cities.

Liczba
1

Taką pozycję zajął Kraków w ogólnopolskim rankingu „Miasta przyjazne dla biznesu 2021” przeprowadzonym przez magazyn „Forbes” (wśród miast od 300 do 999 tys. mieszkańców).

Gdzie będą inwestycje

Miasto planuje duże projekty w infrastrukturę. W kilkanaście lat przybędzie kilkanaście kilometrów linii tramwajowych, które dziś mają 365 km. W realizacji jest warta blisko 400 mln zł budowa trzeciego etapu szybkiego tramwaju. Kolejny etap jest realizowany w formule PPP o wartości 1,2 mld zł.

Nie zaciskać pasa:
Nie zaciskać pasa:
Gdy przyszła pandemia, pierwszą reakcją była myśl, żeby oszczędzać m.in. na inwestycjach. Uważamy jednak, że wyjście z kryzysu umożliwi tylko ucieczka do przodu. Dlatego utrzymujemy inwestycje, a wręcz kreujemy nowe — mówi Jerzy Muzyk, wiceprezydent Krakowa.
SWIERZOWSKI

— Projektujemy wiele inwestycji w zakresie transportu publicznego finansowanych z pieniędzy własnych miasta i zewnętrznych, jak choćby z rządowego programu Polski Ład. W ramach tego programu Kraków już podczas pierwszej edycji uzyskał gwarancje bezzwrotnej dotacji w kwocie 134 mln zł na ważne miejskie inwestycje, w tym budowę Krakowskiego Centrum Muzyki w sąsiedztwie krakowskich Błoń. Nakłady finansowe na realizację najważniejszych inwestycji transportowych w 2022 r. to około 526 mln zł, zaś wielkość całego programu inwestycyjnego to kwota 1,255 mld zł — mówi wiceprezydent.

PKP PLK realizuje duże inwestycje — modernizuje linie kolejowe biegnące przez miasto i buduje przystanki kolejowe, które będą elementem rozwoju Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Kraków kończy jeden z etapów trzeciej obwodnicy, tj. Trasę Łagiewnicką (inwestycja warta blisko 1,2 mld zł). W przygotowaniu są jej kolejne etapy: Trasa Pychowicko-Zwierzyniecka oraz Trasa Ciepłownicza i Nowobagrowa. Domknięcie trzeciej obwodnicy przy jednoczesnym zakończeniu realizowanych obecnie przez GDDKiA inwestycji w postaci północnej obwodnicy Krakowa (droga S52) oraz drogi S7 wyprowadzi ruch tranzytowy poza miasto.

Inwestycje w Krakowie

NazwaPlanowany koszt (mln zł)
Budowa budynku usługowego Krakowskie Centrum Muzyki przy ul. Piastowskiej110
Budowa Trasy Łagiewnickiej803
Rozbudowa al. 29 Listopada (odc. ul. Opolska – granica miasta)128
Budowa linii tramwajowej KST*, etap IV (ul. Meissnera – Mistrzejowicce) – PPP1200
Budowa linii tramwajowej KST, etap III (os. Krowodrza Górka – Górka Narodowa) wraz z budową dwupoziomowego skrzyżowania w ciągu ul. Opolskiej382
Budowa przystanku kolejowego SKA Kraków Prądnik Czerwony wraz z budową parkingu typu park & ride84
*Krakowski Szybki Tramwaj
Żródło: UM Kraków

Kraków będzie mieć swoje City

Kraków przygotowuje też tereny pod kolejne biura, których głównymi użytkownikami są centra usług biznesowych.

— Uchwalając plany miejscowe, próbujemy planować przestrzenie do realizacji takich inwestycji. W fazie zaawansowanej procedury planistycznej jest modernizacja blisko 700 ha w Płaszowie i Rybitwach, dotychczasowej dzielnicy przemysłowo-magazynowej. Chcemy przeznaczyć te tereny pod multifunkcyjną dzielnicę spełniającą kryteria 15-minutowego miasta, w której będzie pracować i mieszkać około 100 tys. osób. Projekt zakłada ponad 2 mln m kw. powierzchni mieszkalnej. To będzie takie krakowskie City, w którym funkcje usługowe, w tym biurowe, będą się miksować z mieszkalnymi uzupełnionymi o wiele usług publicznych. Powstanie tu także jeden z największych parków miejskich o powierzchni ponad 60 ha — zapowiada Jerzy Muzyk.

Będzie to jedyne miejsce w Krakowie, w którym dopuszczona będzie duża koncentracja budynków wysokościowych — 90-150 m.

— Przewidujemy, że w ramach tego projektu powstanie ponad 2 mln m kw. powierzchni biurowej, podczas gdy dziś jest 1,6 mln. Mimo obaw, że pandemia zmieniła kulturę pracy i więcej osób pracuje zdalnie, z rozmów z dużymi graczami na rynku biurowym wynika, że popyt na wysokiej jakości biura nadal będzie — mówi wiceprezydent Krakowa.

Okiem inwestora
Dobrze postawiliśmy
Scott Newman
dyrektor zarządzający State Street Bank w Polsce

State Street utworzyło w listopadzie 2007 r. w Krakowie pierwszy oddział w Polsce, zaczynając od zaledwie 70 pracowników, dziś mamy ich 4 tys. Wybraliśmy to miasto jako strategiczną lokalizację w Europie Środkowo-Wschodniej. Zanim otworzyliśmy biuro, przeprowadziliśmy analizy, z których wynikało, że znajdziemy tu wykwalifikowanych pracowników oraz wielu partnerów biznesowych oraz ze środowiska naukowego. Przez lata działalności udało nam się nawiązać współpracę z uniwersytetami [AGH, Uniwersytetem Jagiellońskim i Politechniką Krakowską — red.]. Miasto dysponuje ogromnym potencjałem do prowadzenia innowacyjnego biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane