Krok bliżej do atomu w KGHM

WST
opublikowano: 23-01-2023, 05:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Amerykański partner KGHM, firma NuScale Power uzyskała certyfikat Komisji Dozoru Jądrowego USA dopuszczający technologię tej firmy dotyczącą małych reaktorów modułowych (SMR). Przybliża to KGHM do realizacji tego projektu w Polsce.

materiały prasowe

W lutym 2022 r. KGHM podpisał umowę z NuScale Power ws. rozpoczęcia prac nad wdrożeniem małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Technologia Nuscale Power zdobyła w USA odpowiednie pozwolenia stając się tym samym pierwszym projektem SMR dopuszczonym do użytku w Stanach Zjednoczonych i siódmym wśród wszystkich technologii jądrowych.

To przełomowy moment, który zdecydowanie przybliża nas do realizacji własnych planów dotyczących atomu. Małe reaktory modułowe to nie tylko wizja przyszłości, ale jak najbardziej realna odpowiedź na potrzeby energetyczne wielkiego przemysłu – ocenił Tomasz Zdzikot, prezes KGHM.

Z kolei Ludwik Pieńkowski, ekspert KGHM podkreślił, że certyfikat to ostatni etap procesu rozpoczętego w styczniu 2017 roku dla modułów o mocy 50 MW i modularnego bloku o łącznej mocy 600 MW składającego się z 12 modułów. Zmodyfikowany projekt NuScale Power zakłada, że bloki energetyczne będą wyposażone w moduły o mocy 77 MW i NRC właśnie uruchomiło proces jego certyfikacji.

Tymczasem w lipcu 2022 roku KGHM złożył wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) o wydanie ogólnej opinii ws. wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z 6 modułów, każdy o mocy 77 MW.

pdf
Krok bliżej do atomu KGHM.pdf
download
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane