Kwieciński: powinniśmy być zainteresowani przejmowaniem aktywów typu mBank

  • PAP
opublikowano: 18-10-2019, 14:42

Instytucje finansowe, w tym polskie banki, ale także rząd, powinny być zainteresowane przejmowaniem aktywów typu mBank - powiedział w piątek dziennikarzom szef resortu finansów oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński.

Minister odniósł w piątek do spekulacji dotyczących przyszłości mBanku i piątkowych doniesień "Rzeczpospolitej", że których wynika, że mBank może kupić PZU lub kontrolowany przez ubezpieczyciela bank Alior. Gazeta zauważa, że faworytami ciągle wskazywanymi przez ekspertów są - ze względu na swoją wielkość - PKO BP i Pekao.

Jerzy Kwieciński
Zobacz więcej

Jerzy Kwieciński fot. Marek Wiśniewski

O możliwych scenariuszach dotyczących mBanku "Puls Biznesu pisał m.in. w artykule z 16.10.2019 r.  zatytułowanym "Zaczyna się gra o mBank"

"Na pewno dobrą rzeczą jest to, żeby ważne instytucje finansowe, w tym również polskie banki, były zainteresowane przejmowaniem tego typu aktywów, jeżeli one się pojawiają na rynku. A takimi niewątpliwie są te aktywa mBanku. Bardzo wyraźnie mówię, że w sytuacji, kiedy dzieje się coś takiego na rynku, co może mieć znaczenie dla polskiej gospodarki, a to ma znaczenie dla polskiej gospodarki, to polskie instytucje finansowe, również my, jako rząd, powinniśmy być tym zainteresowani" - powiedział minister.

Według Kwiecińskiego, jeżeli chodzi o szczegóły, to powinno się na ten temat jak najmniej mówić. "Ważne jest doprowadzenie danej transakcji do skutku, a nie opowiadanie o niej" - podkreślił.

Pytany był też, czy powstanie ministerstwo skarbu i zostanie scentralizowany w Kancelarii Premiera nadzór nad spółkami skarbu państwa. "To bardzo dobre pytanie do nowego premiera, a nie do mnie (...). Na pewno to jest kwestia, o której mówiło się w ostatnich miesiącach. Myślę, że jak państwo śledziliście prace nad nowym programem PiS, tam również na ten temat mówiliśmy" - dodał.

Niemiecki Commerzbank poinformował niedawno w komunikacie prasowym, że projekt nowej strategii banku przewiduje sprzedaż większościowego pakietu akcji mBanku. Commerzbank ma ok. 70 proc. udziału w akcjonariacie mBanku. Utworzony w 1986 r., mBank (pierwotnie BRE – Bank Rozwoju Eksportu) jest czwartym bankiem uniwersalnym w Polsce pod względem aktywów oraz piątym według kredytów netto i depozytów na koniec czerwca 2019 r.

Udział mBanku w aktywach sektora wynosi 7,8 proc., a w kredytach i depozytach około 7 proc. Bank obsługuje 4,6 mln klientów detalicznych i 25,0 tys. klientów korporacyjnych w Polsce oraz niemal 938 tys. klientów w Czechach i na Słowacji. Aktywa banku pod koniec czerwca 2019 roku wynosiły 152,4 mld zł. 

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu