Lagarde: w rozmowach ws. Grecji potrzeba więcej dojrzałości

PAP
opublikowano: 02-07-2015, 06:47

Z uwagi na wysoki poziom niepewności i zamieszania w rozmowach o dalszej pomocy dla Grecji potrzeba więcej dojrzałości zarówno ze strony rządu w Atenach, jak i jego wierzycieli - oceniła szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Lagarde w wywiadzie udzielonym telewizji CNN dzień po ogłoszeniu przez rząd w Atenach, że nie jest w stanie spłacić raty zadłużenia wobec MFW, co w praktyce uważane jest za niewypłacalność podkreśliła, że fundusz, którym kieruje pozostanie zaangażowany w próbę ratowania greckiej gospodarki.

W jej ocenie, Grecja powinna zabrać się natychmiast do reformowania swojej gospodarki, korzystając przy tym z większego niż do tej pory wsparcia ze strony wierzycieli.

"Chodzi o reformy strukturalne oraz uregulowania fiskalne, aby upewnić się, że kraj ten jest na ścieżce zrównoważonego rozwoju" - powiedziała.

Jak dodała, nie widzi powodu, dla którego Grecja nie miałaby być traktowana w wyjątkowy sposób przez swoich wierzycieli.

"Z uwagi na wysoki poziom niepewności i zamieszania myślę, że trochę więcej dojrzałości będzie potrzebne w dalszych negocjacjach" - powiedziała Lagarde.

Szefowa MFW udzieliła także wywiadu agencji Reuters, w którym oceniła, że grecka gospodarka przed rządami obecnego premiera Grecji Aleksisa Ciprasa była na dobrej drodze, aby wydostać się z kryzysu. Jak podkreśliła, po objęciu władzy przez lewicową Syrizę, ten kurs uległ zmianie.

"Nie mamy wyboru, kto reprezentuje dany kraj" - powiedziała Lagarde pytana o wiarygodność Greków. "Wszystkie rządy, wybrane zgodnie z prawem traktujemy jako prawowitego partnera w negocjacjach" - stwierdziła, dodając, że nie ma na celu krytykowanie działań Ciprasa, ani jego gabinetu.

Po fiasku negocjacji nad warunkami odblokowania ostatniej raty z drugiego programu wsparcia dla Grecji, kraj ten nie był w stanie spłacić we wtorek raty zadłużenia wobec MFW w wysokości 1,6 mld euro.

Eurogrupa postanowiła w środę, że z dalszymi obradami dotyczącymi pomocy dla Grecji wstrzyma się do czasu greckiego referendum zaplanowanego na niedzielę.

Tymczasem premier Grecji ponownie wezwał w środę Greków, by w referendum głosowali na "nie", czyli przeciw przyjęciu pomocy finansowej na warunkach wierzycieli. Dodał, że chce kontynuować negocjacje, a kraj powinien pozostać w strefie euro.

W wystąpieniu telewizyjnym Cipras powiedział, że zagłosowanie przeciwko propozycji kredytodawców Grecji to "decydujący krok ku zawarciu lepszego porozumienia" niż to, które proponowali ostatnio wierzyciele, czyli Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Christine Lagarde
Bloomberg

GREXIT - WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ >> 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane