Libet odkłada akwizycje

Anna Pronińska
opublikowano: 24-12-2008, 00:00

2009 rok będzie wyzwaniem dla producentów kostki brukowej. Prezes czołowego gracza na rynku tnie koszty i opóźnia przejęcia.

2009 rok będzie wyzwaniem dla producentów kostki brukowej. Prezes czołowego gracza na rynku tnie koszty i opóźnia przejęcia.

Libet, wrocławski producent kostki brukowej należący do grupy Tarmac (wchodzącej w skład giełdowego koncernu Anglo American), musiał wstrzymać się z akwizycjami.

— Zawiesiliśmy rozmowy z krajową firmą z powodu zawirowań na rynkach kapitałowych. Wciąż jesteśmy zainteresowani przejęciem, ale musi poprawić się sytuacja — mówi Robert Napierała, prezes Libetu.

Jego zdaniem, w pierwszej połowie 2009 r. może nastąpić załamanie na rynku klientów indywidualnych. Dlatego nadzieje prezes wiąże z instytucjonalnymi.

— Liczymy, że ruszą inwestycje, których nie udało się rozpocząć w 2008 r. Choć dziś już mamy sygnały, że są pewne opóźnienia — dodaje prezes.

Jego zdaniem, firma jest przygotowana na trudne czasy m.in. dzięki programowi racjonalizacji kosztów. Prezes zamierza utrzymać pozycję lidera branży, ale jest jednak świadomy, że dla wszystkich producentów nowy rok będzie wyzwaniem.

— Sytuacja w branży producentów kostki brukowej nie jest oderwana od reszty branży budowlanej. Niestety, informacje o perspektywach w nowym roku są skrajne — od optymistycznych po czarny scenariusz, że będzie to cięższy rok od mijającego. Nie lekceważyłbym tych sygnałów, ale jestem umiarkowanym optymistą co do przyszłego roku — mówi Robert Napierała.

Prezes liczy, że w przyszłym roku wypracuje wynik nie gorszy niż w 2008 r.

— Druga połowa roku była lepsza od pierwszej. Na koniec przychody powinny wynieść znacznie ponad 250 mln zł — mówi prezes Libetu.

Na koniec 2007 r. przychody wyniosły 259 mln zł. Spółka nie ujawnia zysku netto.

Dziś Libet ma 12 zakładów i 20 linii produkcyjnych. Buduje w śląskiej fabryce linię, która będzie oddana w 2009 r. Sfinansuje ją z własnych pieniędzy. Roczne moce Libetu sięgają 1,5 mln ton kostki. Pod względem przychodów spółka szacuje swoje udziały w rynku na 17-19 proc. Ostateczne decyzje o przyszłorocznych inwestycjach zapadną na przełomie stycznia i lutego 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane