Łódzka SSE w czołówce rankingu najlepszych stref ekonomicznych na świecie

PAP
opublikowano: 14-10-2021, 16:53

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (ŁSSE) znalazła się na 6. miejscu wśród najlepszych stref ekonomicznych na świecie w rankingu opracowanym przez fDi Magazine (grupa Financial Times) - poinformowały w czwartek władze ŁSSE. Ocenie poddano w nim 80 stref ekonomicznych z całego świata.

Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
materiały prasowe

Ranking fDi - periodyku z grupy Financial Times - to jedyne na świecie zestawienie i porównanie działalności specjalnych stref ekonomicznych, agencji rządowych i innych instytucji otoczenia biznesu tworzone przez niezależnych ekspertów biznesowych. O sukcesie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na konferencji prasowej w czwartek poinformował prezes ŁSSE Marek Michalik.

"Po raz kolejny znaleźliśmy się w rankingu najlepszych stref ekonomicznych na świecie - tym razem zostaliśmy sklasyfikowani na miejscu szóstym. Równie dobre wyniki mamy, jeśli chodzi o opiekę nad małymi i średnimi przedsiębiorstwami, miejsce w Europie. Została tez zauważona nasza działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju, czyli ochrony środowiska. Wysoko oceniono nas pod względem wykorzystania technologii 5G" - podkreślił Michalik.

Poza tym w rankingu fDi Magazine w tym roku wyjątkowo oceniana była aktywność instytucji otoczenia stref biznesu w zakresie dostosowania do wsparcia po epidemii COVID-19.

"Ta kategoria nazywała się +strategy pivot+. Oceniano, jak dostosowaliśmy swoją strategię do rozwoju biznesu po koronawirusie. Uzyskaliśmy w niej +excellence award+, czyli nagrodę za wyjątkowy wkład" - wyjaśniła wiceprzes ŁSSE Agnieszka Sygitowicz.

Łódzka SSE brała też udział w nowym międzynarodowym rankingu "Economic Zone Sustainable Recovery Strategies Awards 2021", organizowanym przez brytyjski magazyn InvestmentMonitor. Zdobyła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej oraz pierwsze w dwóch kategoriach - new investments i local impact, a także wyróżnienie za digitalizację i zrównoważony rozwój.

"Nasza obecność w rankingu fDi to już stałe zjawisko. Jesteśmy jedną z najlepszych stref ekonomicznych na świecie. W mojej ocenie docenione zostały działania, które były podejmowane wcześniej, ale również te nowe, dotyczące zmagań z pandemią. Doceniono wkład w rozwój nowych technologii, bez których nie ma obecnie przemysłu, ale też budowanie relacji z przedsiębiorcami i kształcenie nowych pokoleń" - zaznaczył przewodniczący rady nadzorczej ŁSSE Jakub Pietkiewicz.

Według przygotowanego przez Łódzką SSE podsumowania miniony rok - z powodu pandemii COVID-19 uznawany za wyjątkowo trudny dla gospodarki - można zaliczyć do udanych. Strefa przyciągnęła bowiem 38 inwestycji, czyli o cztery więcej niż przed rokiem; dzięki nim powstało blisko 700 nowych miejsc pracy, a firmy zainwestowały ponad 1,7 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane