Lokal użytkowy dobrą inwestycją dla zamożnych

opublikowano: 03-01-2012, 00:00

Rentowność inwestycji w lokal użytkowy sięga nawet 8 proc. Zarobić można dwa razy więcej niż na wynajmie mieszkania.

Osoby inwestujące w lokale użytkowe w 2011 r. zyskały więcej niż ci, którzy postawili na mieszkania. Listopadowy wzrost inflacji do 4,8 proc. z pewnością nie ucieszył tych drugich. Zwłaszcza, że przeciętna rentowność najmu w segmencie mieszkań popularnych wyniosła około 4 proc.

— W ubiegłym roku smakowitym kąskiem dla inwestorów z grubszym portfelem były lokale użytkowe. Przynosiły nawet dwukrotnie większą rentowność niż mieszkania. Możliwy był też wzrost wartości nieruchomości — mówi Bartosz Turek z Home Broker.

Drogi biznes

Inwestycja w lokal użytkowy nie jest jednak dostępna dla przeciętnego Polaka. Barierę stanowią kwoty wejścia. Z szacunków Lion’s House wynika, że osoby zainteresowane zakupem takiej nieruchomości w Warszawie muszą dysponować kwotą 1 mln zł. Lepiej jest w mniejszych miastach, ale nawet w relatywnie tanich Katowicach kupno lokalu użytkowego to wydatek rzędu 500 tys. zł. Pamiętać jednak trzeba, że niższe są tam także stawki najmu.

— Najwięcej zarabiają doświadczeni inwestorzy. To dość trudny rynek i łatwo o przeinwestowanie. O sukcesie w pierwszej kolejności decyduje wybór właściwej lokalizacji. Ale przed kupnem zawsze trzeba dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości — podpowiada Mikołaj Stępień, dyrektor działu nieruchomości komercyjnych w agencji nieruchomości Ober-Haus.

Najlepiej sprawdzają się główne ulice miast, a także osiedlowe punkty o dużym natężeniu ruchu pieszych. Lokal powinien mieć dobrze wyeksponowaną witrynę i dostęp do parkingu. Liczy się także wielkość i układ pomieszczeń lokalu oraz łatwość aranżacji wnętrza.

— Trafne lokalizacje i dobrze zarządzane inwestycje wynajmują się niemal same. Atrakcyjność lokalu sprawia, że może on zainteresować najemców z większości branż — banki, drogerie, apteki i inne sektory usługowe. Powierzchnia zostanie szybko wynajęta, co zwiększy zysk z inwestycji— mówi Karolina Jamróz z Colliers International.

Z obserwacji analityków Lion’s House wynika, że banki dość niechętnie udzielają pełnego finansowania na zakup lokali użytkowych. Dodatkowo marża takiego kredytu może być wyższa niż w przypadku standardowego kredytu hipotecznego — średnio o 1 pkt proc.

Po stronie kosztów

Do listy wydatków trzeba też doliczyć koszty transakcyjne, w tym notarialne. Nieco zaoszczędzić można natomiast, kupując lokal na firmę, co pozwala na odliczenie podatku VAT od wynajmu. W przypadku lokalu użytkowego podatek stanowi 23 proc.

Koszty utrzymania lokalu

Właściciel lokalu użytkowego, kupowanego z myślą o wynajmie, musi się liczyć z kosztami eksploatacji nieruchomości. Najważniejsze to podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste, czynsz płacony spółdzielni lub wspólnocie, ubezpiecze. Koszty zmiany wystroju lokalu i aranżacji wnętrza zazwyczaj ponosi najemca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu