Lucchini Warszawa: Nie mamy oficjalnego potwierdzenia sprzedaży

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-02-2005, 11:45

Nie mamy żadnego oficjalnego potwierdzenia, że Huta Lucchini w Warszawie zostanie sprzedana koncernowi Arcelor - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka huty Ewa Karpińska. Zapewniła, że huta usiłuje uzyskać takie potwierdzenie od koncernu Lucchini.

Nie mamy żadnego oficjalnego potwierdzenia, że Huta Lucchini w Warszawie zostanie sprzedana koncernowi Arcelor - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka huty Ewa Karpińska. Zapewniła, że huta usiłuje uzyskać takie potwierdzenie od koncernu Lucchini. "O tym, że huta ma zostać sprzedana koncernowi Arcelor, dowiedzieliśmy się z wywiadu w +Corriere della Sera+" - poinformowała Karpińska. Zaznaczyła, że huta nie będzie komentowała tych informacji.

W wywiadzie dla włoskiego dziennika Luigi Lucchini  powiedział: "Sprzedamy Hutę Warszawa firmie Arcelor za 100 milionów euro".

Hiszpański Arcelor to jeden z największych na świecie producentów stali, z roczną produkcją na poziomie ponad 47 mln t wyrobów hutniczych.

Arcelor jest zaangażowany w budowę dwóch instalacji baterii koksowniczych w koksowni "Przyjaźń" w Dąbrowie Górnicznej, która miałaby dostarczać na potrzeby koncernu do końca 2010 r. 550 tys. koksu rocznie.

W środę została podpisana umowa sprzedaży 62 proc. udziałów grupy Lucchini rosyjskiej firmie Siewierstal. Wartość transakcji to 450 mln euro. Operacja przejęcia kontroli nad włoską firmą przez Rosjan zakończy się, jak zapowiedziano, za dwa miesiące, pod warunkiem że zawarte porozumienie uzyska aprobatę włoskiego Urzędu Antymonopolowego.

Strony transakcji nie zdecydowały wówczas, jaką rolę w grupie, po przejęciu przez Rosjan, będzie pełnić warszawska huta należąca do Lucchini.

Koncern Lucchini objął w 1992 r. w ramach spółki joint venture pakiet większościowy (68 proc.) dawnej Huty Warszawa. Polski Skarb Państwa jest właścicielem złotej akcji oraz 0,0017 proc. akcji spółki.

Pozostali akcjonariusze to grupa polskich banków-wierzycieli dawnej Huty Warszawa. Obecnie w wyniku podnoszenia kapitału koncern Lucchini posiada około 80 proc. akcji huty.

Huta Lucchini Warszawa specjalizuje się w produkcji stali jakościowych i stopowych. Jest największym producentem tych półfabrykatów w kraju. Zatrudnia ok. 1600 osób.

Huta Warszawa, którą przejęła włoska spółka, była największym polskim producentem (50 proc. produkcji) stali jakościowej oraz głównym producentem wyrobów hutniczych dla największych producentów przemysłu maszynowego (m.in. Ursusa, FSO, Bumaru, Zakładów Łożysk Tocznych). Jej budowa - jedna ze sztandarowych inwestycji socjalistycznych - rozpoczęła się w 1952 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane