Czytasz dzięki

Magazynierzy odchodzą do lamusa

opublikowano: 28-11-2018, 22:00

W ciągu dziesięciu lat automaty i roboty mogą zastąpić nawet połowę pracowników magazynów.

Liczba pracowników magazynowych w firmach będzie spadać. Za dziesięć lat wielu przedsiębiorców będzie zatrudniać nawet o połowę mniej osób niż dzisiaj — wynika z raportu firmy doradczej i inwestycyjnej CBRE, działającej w sektorze nieruchomości komercyjnych oraz Panttoni Europe, dewelopera powierzchni magazynowych. Jeśli chodzi o krótszy horyzont czasowy, a więc najbliższe pięć lat: zastąpienie przez automaty i roboty może dotknąć do 9 proc. pracowników magazynowych — twierdzi czterech na dziesięciu przedsiębiorców. Kolejnych 30 proc. uważa, że za pięć lat będzie zatrudniać od 10 do 19 proc. mniej magazynierów.

Perspektywa za 10 lat rysuje się nieco inaczej. Aż 28 proc. firm przewiduje, że do tego czasu w ich spółce będzie funkcjonować od 20 do 29 proc. mniej magazynierów. Co siódma szacuje, że zatrudnienie będzie wtedy mniejsze o 30-39 proc. Co dziesiąty badany przewiduje natomiast, że nawet 40-49 proc. prac wykonywanych przez ludzi w magazynach przejmą automaty i roboty.

Największe modyfikacje w liczbie pracowników magazynowychw ciągu najbliższych dziesięciu lat przewidują spółki z branży produkcyjnej i handlowej — co piąty przedsiębiorca z tego sektora uważa, że ponad połowa jego obecnych zasobów ludzkich zostanie zastąpiona przez technologie, a 13 proc. prognozuje nawet o 60-69 proc. niższe zatrudnienie z tego powodu. Wśród firm logistycznych automatyzację połowy czynności wykonywanych obecnie przez pracowników prognozuje 8 proc. badanych.

Generalnie z badania wynika, że automatyzacja i robotyzacja pracy w magazynach jest dla firm kusząca, potrzebują jednak czasu, aby przygotować się do zmian i je wdrożyć.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy