Malpass: USA przestają już gratulować Chinom

opublikowano: 22-02-2018, 11:43
aktualizacja: 22-02-2018, 11:45

Czas gratulowania Chinom przeprowadzonych reform gospodarczych minął i USA chciałyby zobaczyć działania potwierdzające deklaracje Pekinu dotyczące otwartego handlu, powiedział David Malpass, podsekretarz w Departamentu Skarbu.

Malpass powiedział, że świat „przebudził się” i widzi brak otwarcia gospodarki Chin dla sił rynkowych, do czego Pekin zobowiązał się kiedy wchodził do Światowej Organizacji Handlu w 2001 roku.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Kończymy trwający lata okres kiedy Chiny otrzymywały gratulacje od USA i innych krajów za wszystko cokolwiek zrobiły – powiedział Malpass w Waszyngtonie. – Chińczycy przyjechali do Davos i stwierdzili, że uczestniczą w handlu, kiedy w rzeczywistości utrwalali system, który działał na ich korzyść i kosztował miejsca pracy resztę świata – dodał.

Wypowiedź Malpassa to kolejna wychodząca z administracji Donalda Trumpa. Zwrócił uwagę, że Chiny zdobywają wpływy oferując gospodarkom rozwijającym się tanie pożyczki, co w efekcie tylko wpędza je w większe zadłużenie. Przekonywał, że liberalizacja chińskiej gospodarki stanęła w miejscu, a w niektórych obszarach doszło do jej cofnięcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Malpass: USA przestają już gratulować Chinom