Mały biznes preferuje gotówkę

Karolina Zawadka
opublikowano: 03-11-2016, 22:00

Choć Polacy coraz częściej korzystają z transakcji przy użyciu np. kart kredytowych, to firmy z sektora MSP pozostają im nieufne.

Jeszcze kilka lat temu płatności bezgotówkowe stanowiły jedynie 2 proc. wszystkich płatności dokonywanych przez Polaków. Obecnie Ministerstwo Rozwoju szacuje ich odsetek na poziomie ponad 20 proc. W kieszeniach Polaków znajduje się już ponad 35 mln kart płatniczych, a w 2015 r. przeprowadzono za ich pomocą ponad 2,5 mld transakcji. Rośnie także liczba terminali płatniczych. W 2010 r. w Polsce działało ich 252 tys., zaś pięć lat później już 465 tys., co oznacza wzrost o ponad 84 proc. Coraz bardziej popularne stają się również przelewy elektroniczne —w 2015 r. Polacy zrealizowali niemal 1,7 mld takich transakcji.

Biznes nie ufa

Pomimo ogólnego wzrostu popularności transakcji bezgotówkowych polskie małe i średnie przedsiębiorstwa jeszcze się do nich nie przekonały. Badanie Diners Club Polska pokazuje, że jedynie co piąta firma z tego sektora korzysta ze służbowych kart kredytowych, bo dominującą formą płatności pozostaje gotówka. Aż 80 proc. polskich MSP za jej pomocą nadal opłaca podróże służbowe swoich pracowników. Jedynie 10 proc. firm używa w tym celu kart służbowych.

— Badania pokazały, że gotówka jest najczęściej pobierana przez pracowników w formie rozliczanej po powrocie zaliczki (45 proc.). Nieco rzadziej pracownik pokrywa wydatki z własnych pieniędzy, które następnie są refundowane przez pracodawcę (35 proc.) — mówi Katarzyna Fatyga, prezes Diners Club Polska. Zdaniem ekspertów, transakcje bezgotówkowe mogą nieść za sobą wiele pozytywnych konsekwencji.

— Wprowadzenie płatności bezgotówkowych w firmie umożliwia usprawnienie prac, poprawę bezpieczeństwa transakcji, znaczną oszczędność czasu i zmniejszenie kosztów, bo przechowywanie gotówki wymaga fizycznych urządzeń i zabezpieczeń — dodaje prezes Diners Club Polska. Ministerstwo Rozwoju doceniło zalety płatności bezgotówkowych i planuje wprowadzić je w urzędach. Rozpoczął się już pilotażowy projekt wyposażenia urzędów różnych szczebli w terminale płatnicze POS. Obecnie może z nich korzystać jedynie ok. 10 proc. samorządów.

— Z zapowiedzi ministerstwa wynika, że docelowo planowana jest instalacja terminali w całej Polsce. Znajdą się one w urzędach gmin wiejskich, miejskich, miejsko-wiejskich, starostwach powiatowych, urzędach marszałkowskich i izbach skarbowych. To oczywiście działania w dobrym kierunku, które przyniosą korzyści m.in. administracji i obywatelom — dzięki redukcji kosztów obsługi gotówki. Podobnie jak w firmach, płatności bezgotówkowe w urzędach mogą mieć szerokie zastosowanie i dotyczyć m.in. wszelkiego rodzaju świadczeń, dopłat, ale także wynagrodzeń — mówi Katarzyna Fatyga.

Liczy się brak odsetek

Przedsiębiorstwa decydujące się na płatności bezgotówkowe przy wyborze kart kredytowych kierują się najczęściej długością oferowanego okresu bezodsetkowego (86 proc.) oraz wysokością oprocentowania kredytu (75 proc.). Dodatkowo ponad połowa firm ceni sobie także dostęp do kont wszystkich kart firmy za pomocą internetu (56 proc.), co daje im możliwość stałej kontroli wydatków. Dla 14 proc. ważnym dodatkiem do karty jest atrakcyjny program lojalnościowy. Badanie pokazuje również, że 43 proc. przedsiębiorców nie jest przywiązanych do wydawców kart kredytowych, ponieważ byliby gotowi zmienić karty, jeśli ktoś zaoferowałby im bardziej atrakcyjny produkt. Co trzecia firma (31 proc.) ze względu na obecną zadowalającą ofertę nie odważyłaby się na taką zmianę.

86 proc. Tylu pytanych przedsiębiorców uznaje długość okresu bezodsetkowego za najistotniejszy czynnik przy wyborze firmowej karty kredytowej…

75 proc.…a dla tylu ankietowanych najważniejsze jest oprocentowanie kredytu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Zawadka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu