Marszałek Sejmu: chcę w przyszłym tygodniu procedować projekt dot. opłat za autostrady

  • PAP
opublikowano: 21-05-2023, 17:11
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Projekt likwidujący opłaty za autostrady już jest w Sejmie i będę chciała go w przyszłym tygodniu procedować. Ustawy, o których mówił prezes PiS, jak tylko wpłyną do parlamentu, natychmiast będę poddawała pod proces legislacyjny - powiedziała w niedzielę marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, który w ostatni piątek trafił do Sejmu, zakłada zniesienie opłat za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA.

Tydzień temu podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" prezes Jarosław Kaczyński ogłosił, że od przyszłego roku świadczenie wychowawcze "500 Plus" zostanie podniesione do 800 zł; nowego roku wprowadzone mają zostać bezpłatne leki dla osób 65+ oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia; jak najszybciej zniesione mają być opłaty za przejazd dla samochodów osobowych na autostradach państwowych, a w przyszłości także na prywatnych.

Projekt likwidujący opłaty

Marszałek Witek, przemawiając podczas niedzielnego pikniku rodzinnego w Korfantowie na Opolszczyźnie, powiedziała, że do Sejmu już wpłynął projekt likwidujący opłaty za przejazd autostradami. "Ten projekt już jest w Sejmie i będę chciała w przyszłym tygodniu go procedować" - poinformowała marszałek Sejmu.

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano w przyszłym tygodniu od środy do piątku.

Celem projektu nowelizacji przepisów o autostradach jest zaniechanie poboru opłat za przejazd autostradą od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (czyli samochodów osobowych oraz motocykli) na odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Aktualnie takie opłaty funkcjonują na autostradzie A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane