Meksyk zmniejszył o połowę liczbę migrujących do USA przez jego terytorium

  • PAP
opublikowano: 06-09-2019, 20:23

Od maja tego roku Meksyk zmniejszył o 56 proc. napływ do USA nielegalnych migrantów przybywających przez jego terytorium głównie z Ameryki Środkowej - oświadczył w piątek meksykański minister spraw zagranicznych Marcelo Ebrard.

Nawiązując do ostrzeżenia ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa, że Stany Zjednoczone podniosą cła na meksykańskie towary, jeśli Meksyk nie powstrzyma napływu migrantów, Ebrard oświadczył na konferencji prasowej: "Nie oczekuję spełnienia groźby podniesienia ceł, ponieważ nastąpił spadek liczby nielegalnych migrantów o 56 proc. Zwracamy się do rządu amerykańskiego o poparcie strategii Meksyku".

Podkreślił, że meksykańska strategia w tej sprawie "zaczyna dawać rezultaty".

Ebrard ma spotkać się we wtorek w Białym Domu z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em i sekretarzem stanu Mikiem Pompeo.

Podczas rozmów w Waszyngtonie zamierza podnieść sprawę meksykańskich oczekiwań dotyczących zwiększania wkładu Stanów Zjednoczonych w rozwój gospodarczy państw Ameryki Środkowej jako sposobu na walkę z nielegalną imigracją.

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador oświadczył ze swej strony na konferencji prasowej: "Pragniemy stosunków przyjaźni i współpracy między obu krajami".

7 czerwca oba państwa zawarły porozumienie, na mocy którego Meksyk miał 45 dni na zmniejszenie napływu migrantów starających się dotrzeć przez jego terytorium do granicy USA, a prezydent Trump zawiesił bezterminowo zapowiadaną wcześniej decyzję o wprowadzeniu ceł na wszystkie meksykańskie towary eksportowane do jego kraju. Migranci pochodzą głównie z ubogich i nieradzących sobie z przemocą ze strony organizacji przestępczych krajów Ameryki Środkowej: Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu.

Pod naciskiem Waszyngtonu Meksyk rozmieścił dodatkowo 25,5 tys. żołnierzy między swą południową granicą, zza której przybywała większość imigrantów, a granicą północną ze Stanami Zjednoczonymi o długości 3 200 km.

Ebrard zapowiedział, że przedstawiciele rządów meksykańskiego i amerykańskiego w ramach czerwcowego porozumienia spotkają się na początku września w Waszyngtonie, aby ocenić wysiłki podejmowane przez Meksyk w walce przeciwko nielegalnej imigracji. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy