Melamina w produkowanym w Chinach mleku Nestle

PAP
21-09-2008, 16:28

Władze Hongkongu podały w niedzielę, że w przebadanym mleku firmy Nestle produkowanym w Chinach wykryto przemysłową melaminę.

Z oświadczenia rządowego wynika, że stwierdzono obecność melaminy w mleku Diary Farm firmy Nestle, przeznaczonym do celów cateringowych.

Mleko wyprodukowała filia Nestle w chińskim mieście Qingdao (Cingtao) w prowincji Shandong (Szantung).

Badania wykazały jedynie niewielką ilość melaminy i spożywanie tego mleka nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia. Niemniej eksperci zalecają, by nie podawać go małym dzieciom.

Od kilku dni Chiny są wstrząśnięte skandalem związanym ze skażeniem mleka w proszku melaminą. Zmarły już cztery noworodki, a u 6 tys. dzieci stwierdzono powikłania. Dwie firmy mleczarskie zamieszane w skandal eksportowały swoje produkty m.in. do Burundi, Gabonu, Bangladeszu, Birmy i Jemenu.

Melamina służy do wyrobu żywic syntetycznych. W żywności może pojawić się na przykład w wyniku migracji z opakowań impregnowanych tymi żywicami.

Chiny nie eksportują mleka do krajów Unii Europejskiej. Mimo to Komisja Europejska wezwała w piątek kraje członkowskie, by wzmocniły na granicach kontrole produktów mlecznych, by upewnić się, że nie ma wśród nich produktów chińskich, sprowadzanych ewentualnie przez importerów z innych państw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Melamina w produkowanym w Chinach mleku Nestle