Merrill Lynch: Europejskie banki potrzebują 110 mld USD kapitału

MD
opublikowano: 2008-06-13 13:43

Europejskie banki mogą potrzebować nawet 110 mld USD „świeżego kapitału” z powodu pogarszających się wyników, informuje w najnowszym raporcie Merrill Lynch & Co.

Stuart Graham, analityk Merrill Lynch twierdzi, że banki zgromadziły dotąd 50-60 proc. kapitałów, które są im niezbędne do poprawy bilansów.

- Branża jest w sytuacji nie widzianej od początku lat 90. – pisze w raporcie Graham. – Pozytywne jest to, że nasza „próba wytrzymałościowa” nie zakłada obniżki kosztów, restrukturyzacji oraz transakcji fuzji i przejęć – podkreślił. 

Europejskie banki pozyskały 127 mld USD nowego kapitału od początku kryzysu na rynkach finansowych. W tym samym czasie odpisały 85 proc. „toksycznych” inwestycji, twierdzi Merrill Lynch.

MD, Bloomberg