MF korzystnie o dywidendach

opublikowano: 17-05-2012, 00:00

Akcjonariusz SKA musi zapłacić podatek dochodowy od dywidendy dopiero po podziale zysku – rozstrzygnął minister finansów.

Kwota dywidendy przyznanej akcjonariuszowi przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej (SKA) na podstawie uchwały o podziale zysku tej spółki, stanowi przychód z działalności gospodarczej, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy za miesiąc, w którym go uzyskano — wyjaśnia minister finansów w interpretacji ogólnej wydanej właśnie w sprawie, która budziła wiele wątpliwości i kontrowersji związanych z ustaleniem, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy dla akcjonariuszy takich spółek.

W styczniowej uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) dotyczącej tego problemu uznano, że dochód po stronie wspólnika będącego akcjonariuszem podlegający opodatkowaniu nie powstaje do czasu podziału zysku w SKA. Tymczasem organy podatkowe prezentowały odmienny pogląd.

Uważały (o czym niejednokrotnie pisaliśmy w „PB”), że akcjonariusz jest opodatkowany z racji posiadanych akcji tak jak wszyscy inni wspólnicy spółek osobowych — podatek od dochodu należy płacić na bieżąco (u akcjonariusza-osoby prawej na zasadach ogólnych, u osoby fizycznej jako dochód z działalności gospodarczej) i uwzględniany w miesięcznych zaliczkach na podatek dochodowy.

Jak ustalić przychód

W wydanej teraz interpretacji ogólnej minister finansów uwzględnia stanowisko NSA i wyraźnie zaleca przyjęcie zasady, że z datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie SKA o wypłacie dywidendy albo — jeżeli określony został dzień dywidendy — w tym dniu, przychód akcjonariusza z tytułu udziału w zysku takiej spółki staje się jego przychodem należnym.

Ponadto, że przychód ten podlega z tą datą połączeniu z pozostałymi przychodami objętym podatkiem dochodowym.

Jak wyjaśnia, jeżeli podatnik oprócz tego przychodu uzyskuje także inne przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, przyznana dywidenda zwiększać będzie wysokość należnej zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc, w którym podjęta została uchwała o wypłacie dywidendy akcjonariuszom spółki komandytowo-akcyjnej (albo w którym został określony dzień dywidendy).

Zasady analogiczne do powyższych należy odpowiednio stosować w zakresie zaliczek na poczet dywidendy, przyznanych akcjonariuszowi spółki komandytowo-akcyjnej niebędącemu komplementariuszem tej spółki.

Więcej przeczytasz w "Pulsie Biznesu" lub TUTAJ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu