MFW obniżył prognozy wzrostu PKB dla eurolandu

Polska Agencja Prasowa SA
13-04-2005, 16:39

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył w swojej wiosennej prognozie szacunki wzrostu PKB dla strefy euro na ten rok. Fundusz podał też, że Europejski Bank Centralny może być zmuszony do obniżenia stóp procentowych, jeśli tempo wzrostu gospodarczego osłabnie bardziej od oczekiwań.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył w swojej wiosennej prognozie szacunki wzrostu PKB dlastrefy euro na ten rok. Fundusz podał też, że Europejski Bank Centralny może być zmuszony do obniżenia stóp procentowych, jeśli tempo wzrostu gospodarczego osłabnie bardziej od oczekiwań.

    MFW spodziewa się, że PKB w strefie euro wzrośnie w tym roku o 1,6 proc. wobec szacowanych we wrześniowej prognozie 2,2 proc. W 2006 r. wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie zaś 2,3 proc. - oceniają eksperci MFW w opublikowanym na stronach internetowych raporcie.

    Uważają oni, że nie można wykluczyć kolejnych obniżek stóp procentowych w strefie euro, gdyby w wyniku słabej kondycji gospodarki doszło do spadku inflacji poniżej oczekiwanych poziomów.

    MFW obniżył swoje prognozy wzrostu dla niemieckiej gospodarki na ten rok do 0,8 proc. z szacownych w poprzednim raporcie 1,5 proc. Francuska gospodarka odnotuje zaś w tym roku wzrost o 2 proc., a włoska - o 1,2 proc. - szacują eksperci Funduszu.

    Dla amerykańskiej gospodarki szacowany wzrost PKB w tym roku to 3,6 proc. wobec spodziewanych we wrześniowej prognozie 3,5 proc.  MFW obniżył za to swoje prognozy wzrostu PKB dla Japonii na ten rok do 0,8 proc. z 2,3 proc. szacowanych we wrześniu 2004.

    Eksperci Funduszu spodziewają się, że średnia cena baryłki ropy naftowej (Brent) w 2005 r. wyniesie 46,50 USD, a w 2006 r. 43,75 USD. W środę płacono za nią w Londynie wczesnym popołudniem 51,36 USD wobec rekordowych 57,65 USD za baryłkę odnotowanych 4 kwietnia.

    Fundusz szacuje też, że euro będzie w 2005 r. i 2006 r. wyceniane średnio na 1,31 USD. 30 grudnia ub. roku wspólna waluta osiągnęła rekordowy poziom 1,3666 USD. W środę płacono zaś za nie wczesnym popołudniem 1,2915.

    Eksperci MFW oceniają, że dalsza aprecjacja (wzrost wartości - PAP) euro może spowodować pogłębienie się globalnej nierównowagi w finansach.

    Według szacunków Funduszu, inflacja w strefie euro wyniesie średnio w tym roku 1,9 proc. i 1,7 proc. w 2006 roku. Bezrobocie w tej części Europy wyniesie zaś w 2005 r. 8,7 proc. (średnia wartość) wobec 8,8 proc. w 2004 r.

    Stopa bezrobocia w eurolandzie wzrosła w lutym do 8,9 proc. z 8,8 proc. w styczniu. Niemcy mają zaś najwyższą po drugiej wojnie światowej 12-procentową stopę bezrobocia.

     Wzrost gospodarczy na świecie w 2005 r. wyniesie 4,3 proc. wobec odnotowanych w 2004 r. 5,1 proc. - wynika z wiosennej prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MFW obniżył prognozy wzrostu PKB dla eurolandu