MFW: ryzyko niewypłacalności rządów przesadzone

MWIE, Moneynews.com
02-09-2010, 11:54

Prawdopodobieństwo ogłoszenia niewypłacalności przez niektóre najbardziej zadłużone kraje jest wyolbrzymione – wynika z raportu przygotowanego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

- Choć finanse publiczne wielu krajów znajdują się w trudnym położeniu, rynek przeszacowuje prawdopodobieństwo niewypłacalności – stwierdza MFW.

Zdaniem instytucji konieczne są cięcia budżetowe, ale kraje są w stanie sobie z nimi poradzić.

- W ostatnich trzech dekadach było 14 przypadków krajów rozwiniętych, kiedy rządy musiały ograniczyć deficyt o przynajmniej tyle, ile w wielu krajach jest konieczne w tym momencie i sobie poradziły – podkreśla MFW.

Wśród krajów, które nie mają wielkiego pola manewru w polityce fiskalnej i muszą zdecydowanie ciąć deficyty instytucja wymienił m.in. Grecję, Portugalię, Włochy i Japonię. Wśród krajów, które wprawdzie nie stoją jeszcze pod ścianą, ale również powinny oszczędzać są także USA, Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania i Islandia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Moneynews.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MFW: ryzyko niewypłacalności rządów przesadzone