Mieszane nastroje

Anna Wrzesińska www.idmtrader.pl
opublikowano: 12-12-2011, 11:04

Zakończony szczyt w Brukseli nie dał inwestorom wszystkich odpowiedzi oraz doprowadził do rozłamu Unii Europejskiej na Wielką Brytanie i pozostałe 26 krajów.

Reakcje na porozumienie wypracowane przez państwa europejskie nie są jednoznaczne. Zdaniem głównego ekonomisty Międzynarodowego Funduszu Walutowego pogłębienie integracji fiskalnej jest krokiem w dobrym kierunku, ale nie  jest to kompletne rozwiązanie kryzysu zadłużeniowego w strefie euro.

Wzmocnieniem dla borykających się z problemami państw strefy euro ma być Europejski Mechanizm Stabilizacyjny wart 500 mld euro, a także MFW.  Ekonomiści zadają sobie jednak pytanie czy to wystarczy, bo raczej na pomoc państw pozaeuropejskich nie ma co liczyć. Nastoje pozostają mieszane.

Generalnie w piątek dominował lepszy klimat inwestycyjny, zarówno na rynku walutowym, jak i na zagranicznych rynkach akcji. Kluczowym pytaniem pozostaje to, jak długo utrzymają się nieco lepsze nastroje związane z pomysłem stworzenia unii fiskalnej, do której droga wydaje się dość odległa. ECB nie zamierza się bowiem specjalnie angażować w ratowanie strefy euro. Czynnikiem ryzyka pozostają również ewentualne negatywne opinie agencji ratingowych.

Na początku tego tygodnia euro znów  traci na wartości. Od początku grudnia główna para walutowa EURUSD pozostaje w węższym zakresie wahań a wszelkie odbicia korekcyjne są jak na razie skutecznie niwelowane. Pozostajemy  w silnym trendzie spadkowym  i  dopóki pozostajemy poniżej poziomu 1,3460 presja na ruch w kierunku południowym będzie utrzymywała się.

Wydarzeniem tego tygodnia będzie decyzja w sprawie stóp procentowych FOMC oraz SNB. Ponadto będą dominowały dane z USA- Sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa oraz indeksy aktywności w przemyśle . W strefie euro tematem przewodnim będzie  kryzys zadłużeniowy, a także dane na temat indeksów PMI z sektora przemysłowego i usługowego.

EURPLN
Eurozłoty kontynuuje wzrosty.  Presja na wyprzedaż złotego utrzymuje się pomimo ustaleń na szczycie UE, co jest czynnikiem ograniczającym ewentualne umocnienie polskiej waluty. Para zbliża się do oporu w postaci  linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych na poziomie 4,5320. W przypadku dalszej deprecjacji złotego zwiększa się ryzyko obecności na rynku NBP i BGK.

EURUSD
Euro traci na wartości od początku tego tygodnia. Para handlowana jest poniżej poziomu 1,33, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do dalszych spadków a rejon  1,3230-1,3240. Przełamanie tego poziomu będzie symptomem do dalszej wyprzedaży. Najbliższy opór wyznacza poziom 1,3340.

GBPUSD
Kolejna, zakończona niepowodzeniem próba trwałego wyjścia powyżej poziomu 1,5750 przyczyniła się  do dalszych spadków na GBPUSD. Przełamanie linii poprowadzonej po ostatnich minimach loklanych jest bodźcem do dalszego osłabienie funta w rejon 1,55, gdzie wsparcie wyznacza zniesienie 78,6% Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 1,5114.

USDPLN
USDPLN pozostaje w trendzie wzrostowym. Ostatnia korekta, która miała miejsce na przełomie listopada i grudnia swoim zasięgiem zrównała się prawie w stosunku 1:1 z maksymalna korektą w całym ruchu wzrostowym z poziomu 3,0065.  Docelowym poziomem obecnego ruchu jest strefa oporu, której dolne ograniczenie wyznaczają listopadowe maksima lokalne, natomiast górne projekcja 127,2% całości spadków z okolic 3,3676.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska www.idmtrader.pl

Polecane