Minister finansów Bangladeszu chce „zmieść” bank z Filipin

opublikowano: 11-12-2017, 08:15
aktualizacja: 11-12-2017, 08:18

Minister finansów Bangladeszu chce „zmieść z powierzchni Ziemi” filipiński bank za jego udział w kradzieży 81 mln USD z banku centralnego Bangladeszu, pisze Reuters.

Agencja poinformowała, że bank centralny Bangladeszu wystąpił do Fed w Nowym Jorku, aby przyłączył się do procesu, który chce wytoczyć Rizal Commercial Banking (RCBC) z Manilii.

- Chcemy zmieść bank Rizal z powierzchni Ziemi – powiedział minister Abul Maal A. Muhith pytany o tą sprawę.

Dwa lata temu niezidentyfikowani rabusie ukradli miliony dolarów należące do banku centralnego Bangladeszu podszywając się pod jego pracowników i składając w systemie SWIFT fałszywą dyspozycję przelania pieniędzy na konta w RCBC. Pieniądze następnie „zniknęły” w kasynach w Filipinach. Dotychczas nie ustalono, kto je ukradł. Bankowi centralnemu Bangladeszu udało się odzyskać tylko 15 mln USD.

Bank centralny Filipin w ubiegłym roku ukarał RCBC rekordową grzywną 1 mld pesos (20 mln USD) za pośrednictwo w kradzieży. Filipiński bank tłumaczył, że odpowiedzialni są jego pracownicy. Prokuratura oskarżyła byłego menedżera banku, a także cztery osoby, tzw. słupy, na których konta w RCBC trafiły pieniądze. To jedyni jak dotąd oskarżeni w sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu