Minister finansów Włoch: Powrót do lira nie miałby sensu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-06-2005, 13:41

Z ekonomicznego punktu widzenia powrót Włoch do lira nie miałby sensu - ocenił w środę włoski minister finansów Domenico Siniscalco.

Z ekonomicznego punktu widzenia powrót Włoch do lira nie miałby sensu - ocenił w środę włoski minister finansów Domenico Siniscalco.

    "Koszty finansowania długu Włoch wzrosłyby o 80 mld euro" - dodał Siniscalco w wywiadzie radiowym.

  W ostatnich dniach dwaj czołowi ministrowie włoskiego rządu z separatystycznej Ligi Północnej, minister pracy i polityki socjalnej Roberto Maroni i minister ds. reform instytucjonalnych i decentralizacji Roberto Calderoli stwierdzili, że Włochy powinny przywrócić lira.

    "Euro miało rozwiązać nasze problemy, a teraz się okazuje, że to euro stało się problemem" - powiedział 6 czerwca w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" Calderoli.

    Komentarze włoskiego ministra finansów pomagają euro - podają dealerzy. Euro umocniło się w środę do 1,2336 USD z 1,2285 we wtorek po południu.

    "Europejscy oficjele starają się przywrócić zaufanie do euro i odrzucają jakiekolwiek idee, że mogłoby dojść do rozpadu unii monetarnej" - powiedział Neil Jones z BNP Paribas SA w Londynie.

    "Wypowiedź przedstawiciela Włoch może być takim katalizatorem, który pomoże popchnąć euro jeszcze wyżej" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane