Czytasz dzięki

Mitsui wycofuje się z węglowych i naftowych aktywów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-10-2020, 06:49

Japoński broker Mitsui planuje sprzedać swoje pozostałe udziały w elektrowniach węglowych do końca dekady, przechodząc na gaz, aby pomóc osiągnąć cel zerowej emisji netto do 2050 r., donosi Reuters.

Firma, która generuje około dwóch trzecich zysków z energii i metali, również odchodzi od ropy.

Dzięki udziałom kapitałowym aktywa energetyczne Mitsui stanowią ekwiwalent 78 tys.  baryłek dziennie ropy naftowej i 181 tys.  baryłek dziennie gazu, mierzone w przeliczeniu na ropę naftową.

Posiadamy jeszcze udziały w elektrowniach węglowych w Indonezji, Chinach, Malezji i Maroku, ale naszym celem jest zerowa emisja do 2030 r. - powiedział prezes Mitsui Tatsuo Yasunaga.

Podkreślił, że udział ropy spadnie do 2030 r. ze względu na planowane uruchomienie za około cztery lata projektów LNG w Mozambiku i arktycznej Rosji.

Mitsui jest jednym z pięciu brokerów handlowych, w które zainwestował w sierpniu 2020 r. (kupując 5 proc. pakiety) należący do amerykańskiego miliardera Warrena Buffetta wehikuł inwestycyjny Berkshire Hathaway z możliwością zwiększenia swoich udziałów do 9,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane