Mobius: niska zmienność na rynkach przez media społecznościowe

opublikowano: 11-05-2017, 12:42
aktualizacja: 11-05-2017, 12:44

Słynny inwestor Mark Mobius ma własną teorię niskiej zmienności na globalnych rynkach akcji.

- Media społecznościowe mają wielki wpływ – twierdzi szef Templeton Emerging Markets Group. – Tworzą wielkie zakłopotanie przekazując mnóstwo fałszywych informacji. Mamy sytuację gdzie wiele informacji jest natychmiast bagatelizowanych bo ludzie obawiają się, że być może są one nieprawdziwe – dodał. 

Mark Mobius
Mark Mobius
Bloomberg

W tym tygodniu VIX, nazywany „indeksem strachu” amerykańskiego rynku akcji,  spadł do najniższej wartości od 1993 roku. Wyjątkowo niską zmienność widać również na innych globalnych rynkach.

Mobius przekonuje, że oprócz siania niepewności co do prawdziwości informacji media społecznościowe powodują także skrócenie uwagi poświęcanej przez ludzi poszczególnym informacjom. Jako przykład doniesień, które nie zostały potraktowane odpowiednio poważnie podał zwolnienie przez prezydenta Donalda Trumpa szefa FBI, Jamesa Comey’a. 

Mobius ma konto na Twitterze, ale nie zarządza nim osobiście. Wskazuje, że fundusze hedgingowe mogą płacić za analizę jakości informacji pojawiających się w mediach społecznościowych, ale większości ludzi na to nie stać. Dlatego mają oni tendencję do odrzucania informacji, wobec których mają wątpliwości.

- Jak na ironię, ma to uspokajające działanie – powiedział Mobius. – Jeśli masz te wszystkie budzące zakłopotanie informacje i nie wiesz, które z nich są prawdziwe, a które fałszywe, mówisz: OK, nic nie będę robił – dodał. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane