Mocne spadki na zamknięciu tygodnia na Wall Street

opublikowano: 07-12-2018, 22:07

W minorowych nastrojach udawali się na weekendową przerwę inwestorzy handlujący na amerykańskich giełdach. Indeksy znów odnotowały mocną przecenę, którą ponownie zaczęły napędzać obawy związane z wymianą handlową pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Zdołały one przysłonić pozytywne dla rynków akcji informacje o wzroście notowań  ropy i słabszego niż oczekiwano raportu z rynku pracy. Ten ostatni, p[okazujący, że w listopadzie w amerykańskim sektorze pozarolniczym stworzonych zostało „jedynie 155 tys. miejsc pracy (prognoza zakładała wynik o około 50 tys. wyższy) może mieć wpływ na decyzję zbierającego się 18-19 gremium amerykańskich urzędników odpowiedzialnych za politykę monetarną odnośnie poziomu stóp procentowych. O ile spora część rynku oczekuje podniesienia stóp, o tyle pojawiły się komentarze, że może ona być ostatnią w dłuższej perspektywie.

Wall Street, NYSE
Zobacz więcej

Wall Street, NYSE fot. Bloomberg

Kolejny raz najsłabiej prezentował się segment spółek technologicznych, gdzie korekcie przewodzili tacy giganci jak Apple, Microsoft, Amazon czy Alphabet. Każdy z nich nonował co najmniej 2-proc. spadek ceny swoich walorów.

Warto wspomnieć o ważnym sygnale jaki ostrzega przed niekorzystna tendencją na parkiecie. 

50 dniowa średnia ruchoma indeksu S&P500 spadła poniżej 200-dniowego odpowiednika, które to zjawisko określane jest jako „krzyż śmierci” i przez wielu inwestorów uważane jest jako zapowiedź długoterminowego trendu spadkowego.

Jednym z niewielu sektorów, które w piątek mogły cieszyć się wzrostem notowań, był energetyczno-paliwowy, wsparty zwyżkującą raptownie wyceną ropy naftowej. Czarne złoto drożało po informacji o konsensusie w OPEC odnośnie redukcji wydobycia. Wraz ze swoimi sojusznikami kartel ma zdjąć z rynku 1,2 mln baryłek dziennie.

Na zamknięciu sesji indeks DJ IA taniał o 2,24 proc. Wskaźnik S&P500 zniżkował o 2,33 proc. Technologiczny Nasdaq tracił natomiast 3,05 proc. W skali całego tygodnia wszystkie trzy indeksy straciły po ponad 4,5 proc. Dla S&P500 i Nasdaq był to najgorszy tydzień od 23 marca.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy