MON przekazało częstotliwości na rozwój telewizji cyfrowej

opublikowano: 25-01-2007, 13:08

Resort obrony przekazał Urzędowi Komunikacji Elektronicznej częstotliwości na potrzeby rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej. To siedem kanałów, wykorzystywanych do tej pory przez wojsko. Decyzję, komu zostaną przyznane częstotliwości, UKE ma podjąć do połowy roku.

Resort obrony przekazał Urzędowi Komunikacji Elektronicznej częstotliwości na potrzeby rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej. To siedem kanałów, wykorzystywanych do tej pory przez wojsko. Decyzję, komu zostaną przyznane częstotliwości, UKE ma podjąć do połowy roku.

W czwartek w Warszawie umowę dotyczącą przekazania częstotliwości pomiędzy MON i UKE podpisał minister obrony Radosław Sikorski i prezes Urzędu Anna Streżyńska. Koszt operacji wyniósł ok. 10 mln zł i został pokryty ze środków MON.

Minister podkreślił, że modernizacja, komputeryzacja i cyfryzacja MON jest jednym z jego priorytetów. "Sami się modernizując, chcemy też wnieść nasz wkład w modernizację sektora cywilnego" - mówił na konferencji prasowej Sikorski.

Streżyńska tłumaczyła, że przekazanie tych kanałów umożliwia rozpoczęcie przechodzenia z nadawania analogowego na cyfrowe. "Dzięki temu, wkrótce również ci obywatele, którzy obecnie nie mogą skorzystać z ofert komercyjnych, będą mogli skorzystać ze znacznie szerszej i lepszej jakościowo oferty telewizyjnej" - powiedziała.

Jak podkreśliła, jeszcze nie została podjęta decyzja, dla kogo będą przeznaczone zwolnione przez wojsko częstotliwości. "Do półrocza tego roku wszystkie te szczegóły zostaną wyjaśnione" - dodała Streżyńska.

Dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji MON gen. bryg. Włodzimierz Nowak przekonywał, jak ważna jest problematyka częstotliwości dla wojska. "Pasma częstotliwości wykorzystywane przez wojsko są elementem systemu obronnego państwa" - podkreślił.

Dodał, że w ubiegłych latach przekazał do zastosowań cywilnych szereg zakresów częstotliwości. Zostały przeznaczone dla systemów telefonii komórkowej drugiej i trzeciej generacji (GSM i UMTS); systemów ratownictwa oraz kanałów radiowych i telewizyjnych.

Powołany w 2006 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej przejął od KRRiT część kompetencji związanych m.in. z analizami rynkowymi, nakładaniem tzw. obowiązków regulacyjnych i czynnościami, związanymi z rezerwacją częstotliwości na cele rozpowszechniania programów radiofonicznych lub telewizyjnych, w tym także w sposób cyfrowy.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane