Monety srebrne lepsze od złotych

  • Ewa Bednarz
05-09-2013, 00:00

Spada sprzedaż złotych monet American Eagle. W sierpniu inwestorzy kupili ich o 77 proc. mniej niż w lipcu.

Tak słabego popytu na jedne z najpopularniejszych monet inwestycyjnych nie było od sześciu lat. W sierpniu sprzedano 11,5 tys. uncji, tymczasem w lipcu 50,5 tys. uncji, a przed rokiem 39 tys. uncji. Oznacza to spadek sprzedaży o 77 proc. w ujęciu miesięcznym i prawie o 23 proc. w ujęciu rocznym. Analitycy tłumaczą tę sytuacją zwiększeniem podaży na rynku wtórnym i sezonowym spadkiem popytu.

AMERYKAŃSKI ORZEŁ:
American Eagle jest najpopularniejszą amerykańską monetą inwestycyjną z 22-karatowego złota emitowaną od 1986 r.
[FOT. BLOOMBERG]
Zobacz więcej

AMERYKAŃSKI ORZEŁ: American Eagle jest najpopularniejszą amerykańską monetą inwestycyjną z 22-karatowego złota emitowaną od 1986 r. [FOT. BLOOMBERG]

Powołują się również na informacje agencji Reuters, która pisała o wyprzedaży monet przez dużych dealerów, który kupowali je wcześniej po znacznie niższych cenach. Od początku roku U.S. Mint sprzedała 691 tys. uncji American Eagle. To wciąż ponad 67 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Rośnie natomiast sprzedaż monet srebrnych. W sierpniu kupiono ich 3,625 mln uncji. To o jedną czwartą więcej niż przed rokiem. Przez osiem miesięcy zainwestowano w ponad 33 mln uncji w srebrnych krążkach.

Niewykluczone, że do końca roku zostanie pobity rekord z 2011 r., który wynosi prawie 40 mln uncji. Przerzucenie się inwestorów ze złotych monet na srebrne jest również podyktowane rozbieżnościamiwe wzroście cen obu kruszców. Kontrakty na złoto podrożały w ciągu ostatniego miesiąca o 6,8 proc., a na srebro 22,3 proc., w ciągu ostatniego tygodnia odpowiednio o 0,4 i 3,7 proc. Analitycy zwracają jednak uwagę, że sytuacja ta może się zmienić i stabilizacja w notowaniach złota zostać zachwiana.

Widać to już po reakcji na informacje o wystrzelonych rakietach w rejonie Morza Śródziemnego. Notowania złota może wspierać nie tylko sytuacja w Syrii, ale również zapowiedziany strajk górników pracujących w południowoafrykańskich kopalniach, mimo że jak podkreśla Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ, wpływ problemów w RPA na rynek złota jest ograniczony. RPA odpowiada dziś za około 6 proc. globalnej produkcji tego kruszcu na świecie, podczas gdy kiedyś udział ten dochodził do 80 proc.

Gdzie kupić monety

Monety bulionowe można kupować w mennicach i wszystkich sklepach numizmatycznych. Cena popularnego Amerykańskiego Orła to, podobnie jak Filharmoników i innych krążków inwestycyjnych, około 4,9 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Monety srebrne lepsze od złotych