Moody’s uzależnia podniesienie ratingu Polski od polityki fiskalnej

DI, ISB
opublikowano: 07-02-2008, 09:29

Agencja ratingowa Moody's Investors Service może podwyższyć rating suwerenny Polski, obecnie na poziomie “A2" (ze stabilną perspektywą), jeśli nastąpi wyraźna poprawa w polityce fiskalnej, podała agencja w corocznym raporcie na temat Polski.

"Oczywiste obszary, w których potrzebne są reformy strukturalne, to system emerytur rolniczych, ochrony zdrowia i edukacji, jak również transferów socjalnych" - uważa wiceprezes Moody's Jonathan Schiffer, autor raportu.

Agencja podkreśla, że obecny rating odzwierciedla zaawansowaną integrację gospodarczą i finansową kraju w Unią Europejską, jak również dynamiczny rozwój gospodarczy i proaktywne zarządzanie długiem.

Shiffer liczy, że rząd na czele z Platformą Obywatelską (PO) skupi się w reformach strukturalnych na wydatkowej stronie budżetu. Agencja liczy na obniżenie stawek podatków PIT i CIT oraz zwiększenie finansowania przez rolników ich ubezpieczeń społecznych.

Moody's prognozuje, że wzrost PKB w tym roku wyniesie 5,6%, a inflacja - 2,7%

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Polecane