Moskwa nie uważa za antyrosyjski projektu budowy gazociągu Nabucco

PAP
15-05-2009, 10:24

Moskwa nie uważa projektu budowy gazociągu Nabucco za antyrosyjski - wynika z oświadczenia rosyjskiego MSZ, które przekazała w piątek agencja ITAR-TASS.

"Ponownie potwierdzamy, że nie mamy nic przeciwko (gazociągowi) Nabucco. Zwłaszcza, jeśli ten projekt jest korzystny i do przyjęcia dla tych, którzy chcą w nim uczestniczyć" - oświadczono w MSZ.

"Ważne jest tylko, aby był wykonalny z punktu widzenia gospodarczego i finansowego, by miał zapewnione niezbędne zasoby" - podkreślono.

Przypomniano, że szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow już niejednokrotnie przedstawiał stanowisko wobec projektu Nabucco i - generalnie - do dróg transportu węglowodorów na rynek światowy podkreślając, że "głównym kryterium przy wyborze powinna być efektywność ekonomiczna, niezawodność i bezpieczeństwo ekologiczne, a nie jakieś polityczne motywy".

Podkreślono, że udział państw w międzynarodowych projektach energetycznych jest ich suwerennym prawem.

"Poparcie, które Azerbejdżan okazał w Pradze projektowi budowy Nabucco, mieści się w nurcie polityki gospodarczej Baku skierowanej na dywersyfikację tras eksportu węglowodorów. Wiadomo, że w ramach tej dywersyfikacji są opracowywane ważne projekty energetyczne między Rosją a Azerbejdżanem" - oświadczyło MSZ.

Współpraca dwóch krajów w sferze energetycznej była jednym z głównych tematów rozmów prezydentów obu krajów w kwietniu. Nie udało się jednak sfinalizować umowy, na mocy której rosyjski Gazprom od 2010 roku miałby kupować całość gazu ziemnego, wydobywanego ze złoża Szah Deniz, w Azerbejdżanie.

Złoże to, położone na szelfie w południowej części Morza Kaspijskiego, szacowane jest na co najmniej 620 mld metrów sześciennych gazu i 750 mln baryłek kondensatu. Szah Deniz miało być źródłem surowca dla magistrali Nabucco, której budowę forsuje Unia Europejska, wspierana przez USA.

Przejęcie azerbejdżańskiego gazu przez rosyjski koncern postawi unijny projekt pod znakiem zapytania. Przynajmniej do czasu, aż włączy się do niego Turkmenistan lub Iran.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Moskwa nie uważa za antyrosyjski projektu budowy gazociągu Nabucco