Mostostal Warszawa: Acciona i Elektrim w ostrym starciu

Michał Kobosko
10-01-2001, 16:56

Środowe posiedzenie Rady Nadzorczej Mostostalu Warszawa nie doszło do skutku. Co gorsza, wygląda na to, że hiszpańska Acciona i Elektrim - dwaj główni akcjonariusze spółki - weszli w poważny konflikt.

- Ponieważ strony nie doszły do porozumienia, nie można było rozpocząć posiedzenia i w sprawie przyszłości menedżmentu MW powstał pat - powiedział nam jeden z menedżerów zaangażowanych w dzisiejsze wydarzenia.

- Posiedzenie RN nie odbyło się ze względów formalnych - powiedziała nam Anna Wołek, rzecznik prasowy spółki. Odmówiła dalszych komentarzy, odsyłając nas do Roberta Butzke, szefa rady nadzorczej MW. W środę po południu prezes Butzke był dla nas nieosiągalny.

Przypomnijmy, że spór dotyczy finansowania przez holding MW (bezpośrednio przez firmę Mostostal Invest) działalności spółki Polska Trust, której właścicielem jest Neil Balfour. Według wtorkowych informacji, część władz MW uznała, że prezes Balfour troszczy się o interesy prywatnej spółki kosztem holdingu, który nadal jest w poważnych tarapatach.

Z innych źródeł wiadomo, że za odwołaniem Neila Balfoura, kontrowersyjnego prezesa Mostostalu, opowiadały się przed posiedzeniem RN władze Elektrimu (jego przedstawicielem jest Robert Butzke). Ich kandydatem na stanowisko nowego szefa Mostostalu jest podobno Andrzej Marczewski, wiceprezes - dyrektor ds. sprzedaży i marketingu (powołany na stanowisko 1 grudnia 2000 r., wcześniej członek zarządu Exbudu).

Elektrim napotkał jednak na zaskakująco ostry opór Acciony, która popierając dotychczasowe działania prezesa Balfoura, udzieliła mu pełnego poparcia.

- Acciona, reprezentowana w radzie nadzorczej Mostostalu Warszawa oraz Mostostal Invest, potwierdza, że transakcja pomiędzy Mostostalem Invest a Polska Trust została oceniona i zatwierdzona przez zarząd oraz radę nadzorczą spółki Mostostal Invest i została zawarta z pełnym ujawnieniem przez Prezesa Mostostal Warszawa, pana Neila Balfoura, posiadanego przez niego pakietu akcji oraz w pełnej zgodzie z wewnętrznymi regulaminami spółki i obowiązkami oraz zobowiązaniami wszystkich członków zarządu Mostostal Warszawa. Acciona zapoznała się z projektem Polska Trust i w pełni popiera go jako projekt leżący w najlepszym interesie Mostostal Warszawa i Mostostal Invest - czytamy w środowym komunikacie dla prasy.

Hiszpanie ujawnili ponadto, że dokonali ostatnio inwestycji w spółkę Polska Trust "podejmując próbę udzielenia Mostostalowi pomocy w związku z jego zaangażowaniem w działalność spółki Polska Trust oraz uzyskania możliwości zarządzania tym projektem".

To oświadczenie Acciony stoi w sprzeczności z komunikatem zarządu MW, rozesłanym mediom tuż przed Świętami. Napisano w nim, że „zarząd działa dla dobra firmy i akcjonariuszy, a żadna inwestycja w Polska Trust nie została dotąd poczyniona”.

Elektrim posiada 28,4 proc. akcji MW. Acciona dysponuje pakietem 24 proc. akcji i ważną do czerwca opcją na odkupienie papierów od Elektrimu.

W czasie dzisiejszej sesji kurs Mostostalu wzrósł o 1,9 proc. (do 10,50 zł) przy wysokich jak na tę spółkę obrotach (5,5 mln zł).

Według naszych informacji Acciona, poprzez zaprzyjaźnione firmy, skupuje akcje MW na giełdzie, tak, by pozyskać przewagę głosów nad Elektrimem. Jednak przyszłość MW będzie jasna dopiero wtedy, gdy dwaj skłóceni akcjonariusze osiągną porozumienie.

Z kolei z naszych informacji wynika że sprawa Polska Trust nie jest jedynym grzechem na sumieniu Neila Balfoura. Wiele niejasności związanych jest również ze wstępną umową sprzedaży warszawskiego biurowca MW izraelskiemu funduszowi Adgar.

Michał Kobosko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mostostal Warszawa: Acciona i Elektrim w ostrym starciu