MR: rosną zyski firm, w przychodach zwiększa się m.in. udział eksportu

  • PAP
opublikowano: 27-11-2019, 11:41

Przedsiębiorstwa w Polsce zarabiają coraz więcej; po trzech pierwszych kwartałach br. ich zysk netto wzrósł o 2,9 proc. w ujęciu rocznym - poinformowało w środę Ministerstwo Rozwoju. W przychodach firm zwiększa się m.in. udział eksportu - dodano.

Eksperci resortu wskazali też na wzrost poziomu inwestycji przedsiębiorstw. "Od stycznia do września zwiększyły się one o 16 proc. rok do roku i osiągnęły poziom 104,5 mld zł" - napisali, powołując się na dane GUS dot. przedsiębiorstw niefinansowych, które zatrudniają minimum 50 osób.

W sumie w pierwszych trzech kwartałach tego roku przychody z całokształtu działalności przedsiębiorstw wyniosły 2,38 bln zł - zaznaczyli analitycy MR. Dodali, że oznacza to wzrost o 6,7 proc. rok do roku. "Zysk netto - w sumie o 2,9 proc. - wykazało 77,7 proc. podmiotów" - czytamy.

Za wciąż relatywnie wysoką eksperci resortu uznali rentowność firm, która uległa osłabieniu "tylko o 0,2 pkt proc., mimo tego, że – o 7,0 proc. rok do roku – wzrosły ich koszty".

W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. nakłady inwestycyjne firm ogółem wzrosły do 104,5 mld zł - o 16 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wobec wzrostu 11,9 proc. rok wcześniej. "Choć obserwowane spowolnienie koniunktury przekłada się na mniejsze wzrosty w kolejnych kwartałach, to całościowy wynik po pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku należy uznać za dobry" - ocenili.

Inwestycje wzrosły w sektorach takich jak np.: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (27,8 proc.); obsługa rynku nieruchomości (25,8 proc.); administrowanie i działalność wspierająca (23,7 proc.); transport i gospodarka magazynowa (22,8 proc.); dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja (22,6 proc.); górnictwo i wydobywanie (21,5 proc.); przetwórstwo przemysłowe (14,1 proc.); informacja i komunikacja (13,3 proc.). Spadek nakładów wystąpił natomiast w budownictwie - o 11,5 proc.

"Choć nasi główni partnerzy handlowi borykają się ze spadkiem koniunktury, w Polsce mamy wzrost przychodów ze sprzedaży na eksport - o 11,8 proc." - zaznaczyło MR. Dodało, że w badanej grupie przedsiębiorstw zwiększył się również - z 49,9 proc. do 53,2 proc. - odsetek firm, które wykazują przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów na eksport. Z kolei udział tej kategorii przychodów w przychodach netto ogółem wzrósł z 24,3 proc. do 25,4 proc.

Dane GUS dotyczą 17 tys. 365 przedsiębiorstw niefinansowych prowadzących księgi rachunkowe, w których pracuje 50 i więcej osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu