Czytasz dzięki

MSP: Walne zgromadzenie TVP i PR udzieliło zarządom absolutorium za 2014 r.

PAP
opublikowano: 28-07-2015, 17:53

Walne zgromadzenie spółek Telewizja Polska, Polskie Radio, Radio Białystok i Radio Rzeszów udzieliło we wtorek absolutorium członkom zarządów z wykonania obowiązków w 2014 roku - poinformowało PAP Ministerstwo Skarbu Państwa.

W przesłanym komunikacie MSP wyjaśniło, że we wtorek, po przerwie w obradach zarządzonej 30 czerwca, odbyła się druga część Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia tych spółek.

W środę odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Nadzorczej TVP, na którym jej członkowie mają zadecydować o dalszym kształcie zarządu spółki; po tym jak KRRiT zaakceptowała wybranego przez RN Janusza Daszczyńskiego na prezesa TVP i odrzuciła kandydatury Mariana Zalewskiego i Wiesława Roli na członków zarządu. RN musi zadecydować o rozpisaniu konkursu uzupełniającego skład o dwóch członków, rekomendowania Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji innych kandydatów z ostatniego etapu konkursu, pozostawienia jednoosobowego zarządu (co wiąże się z powołaniem dyrektorów generalnych) lub uzupełnienia składu zarządu o kogoś spośród członków RN.

Jak czytamy we wtorkowym komunikacie MSP, zgodnie z ustawą z 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, zarządy spółek TVP i PR liczą od jednego do trzech członków. "Minister Skarbu Państwa, w świetle obowiązujących przepisów prawa, nie ma wpływu na liczebność i skład osobowy zarządu spółki Telewizja Polska. Zgodnie ze statutem spółki Telewizja Polska do kompetencji Rady Nadzorczej należy ustalenie liczby członków zarządu" - wskazał resort.

Członków zarządu Telewizji Polskiej, w tym prezesa zarządu, wyłania KRRiT na wniosek Rady Nadzorczej. W świetle przepisów ww. ustawy do zarządu powołuje się wyłącznie osobę posiadającą kompetencje w dziedzinie zarządzania oraz radiofonii i telewizji, spośród kandydatów wyłonionych w konkursie przeprowadzonym przez Radę Nadzorczą, na podstawie Rozporządzenia KRRiT z 18 listopada 2010 r. w sprawie regulaminu konkursu na kandydatów na członków zarządu spółki "Telewizja Polska - Spółka Akcyjna", spółki "Polskie Radio - Spółka Akcyjna" oraz spółek radiofonii regionalnej.

W połowie lipca KRRiT negatywnie oceniła przebieg konkursu na zarząd TVP. Wytknęła Radzie Nadzorczej, że utrudniała jej dostęp do dokumentów konkursowych i sugerowała zastanowienie się nad liczbą członków zarządu TVP. Rada wcześniej sugerowała radom nadzorczym mediów publicznych powoływanie jednoosobowych, zamiast trzyosobowych, zarządów.

Krajowa Rada skrytykowała przede wszystkim niedostarczenie jej protokołów z obrad RN TVP i dokumentacji konkursowej złożonej przez kandydatów dopuszczonych do drugiego i trzeciego etapu postępowania. Zdaniem KRRiT zabrakło również stanowisk RN w związku ze skargami, które wpłynęły do niej w trakcie prowadzenia procedury. Skargi te były zgłaszane m.in. przez środowiska kulturalne i naukowe. Dotyczyły niedopuszczenia do ostatniego etapu - publicznych przesłuchań - trójki kandydatów: Agnieszki Odorowicz, Jacka Wekslera i Roberta Kozaka.

Rada Nadzorcza TVP wyjaśniała wcześniej, że dostarczyła wszystkie przewidziane przepisami dokumenty, a regulator nie ma prawa wymagać od niej więcej. Ostatecznie RN zdecydowała się przesłać jedynie część dodatkowej dokumentacji.

KRRiT podała, że zdecydowała się powołać prezesa TVP, by uniknąć destabilizacji pracy spółki i umożliwić rozpoczęcie pracy nowego zarządu od razu po rozpatrzeniu przez ministra skarbu państwa sprawozdania z działalności spółki w 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane