Na Białorusi od dziś nowe, wyższe cła na ropę i produkty ropopochodne

IAR
opublikowano: 01-02-2008, 12:15

Opłata za eksport ropy została podniesiona z 275 dolarów za tonę do 334 dolarów. Odpowiednio wzrosła również opłata za wwóz rosyjskiego surowca na terytorium Białorusi - z 92 dolarów za tonę do 112 dolarów.

Podwyżka ceł - jak wyjaśnia białoruskie MSZ - wynika z porozumień zawartych z Rosją. Oba kraje przyjęły, że będą stosować jednakowe stawki celne na ropę i produkty ropopochodne.

W styczniu wzrosły ceny na tranzyt tego surowca przez terytorium Białorusi. Podwyżka dotyczyła paliwa płynącego rurociągiem „Przyjaźń”. Opłata za przesłanie jednej tony ropy do stacji w Adamowie po polskiej stronie wynosi około 3 euro, a do ukraińskich Brodów - 1 euro.

Podwyżki ceł i opłat tranzytowych na Białorusi nie wpływają na finanse polskich firm paliwowych. Zlokalizowana na Litwie rafineria w Możejkach, należąca do polskiego koncernu „Orlen”, nie korzysta z dostaw ropy z terytorium Białorusi.

IAR

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane