Na giełdach w Europie indeksy rosną

  • PAP
opublikowano: 06-02-2020, 09:44

Na giełdach w zachodniej Europie indeksy rosną - na rynkach dominuje optymizm, że globalna gospodarka poradzi sobie z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Nastroje rynkowych graczy poprawia też informacja z Chin w sprawie ceł na amerykańskie towary, informują maklerzy.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx 600 Europe zwyżkuje o 0,6 proc. Mocno zyskują spółki z sektora bankowego - indeks tej branży rośnie o 1,6 proc.

UniCredit zyskuje 5,1 proc., najmocniej od początku listopada 2019 r. Spółka zanotowała lepsze od prognoz wyniki finansowe.

Nordea Bank rośnie o 4,6 proc. - w IV kw. zysk odsetkowy netto wyniósł 1,11 mld euro wobec prognoz 1,08 mld euro.

Inwestorzy oceniają tymczasem, że światowa gospodarka nie ugnie się przed negatywnym wpływem koronawirusa na rynki.

Przywódca Chin Xi Jinping wskazał w środę, że wysiłki na rzecz powstrzymania epidemii koronawirusa są obecnie w kluczowym stadium i przynoszą dobre rezultaty.

Specjalista ds. chorób układu oddechowego Zhong Nanshan, który kieruje państwowym panelem ekspertów, oceniał wcześniej, że epidemia ma raczej charakter lokalny niż ogólnokrajowy.

Z kolei w niedzielę przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Pekinie Gauden Galea wskazał, że ze wstępnych obliczeń wynika, iż umiera mniej niż 2 proc. zakażonych, a odsetek ten wciąż maleje.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrosła do 563; zakażonych jest ponad 28 tysięcy osób - poinformowała w czwartek chińska komisja zdrowia.

Inwestorzy z optymizmem przyjęli tymczasem inne informacje z Chin - Pekin zamierza obniżyć o połowę cła na niektóre towary sprowadzane z USA począwszy od 14 lutego. Poinformował o tym w czwartek minister finansów Chin Liu Kun. Dotychczasowe cła o wysokości 10 proc. będą od tej daty wynosić 5 proc, a te 5-procentowe 2,5 proc.

Chodzi o obniżkę ceł na amerykańskie towary, jakie Chiny wprowadziły w ubiegłym roku w ramach odwetu za podwyższenie taryf na chińskie towary sprowadzane do USA.

W wydanym w czwartek oświadczeniu komitetu ds. taryf i opłat celnych przy Radzie Państwowej ChRL podkreślono, że decydując się na obniżkę taryf, Pekin spodziewa się, iż w trakcie dalszych negocjacji z Waszyngtonem uda się doprowadzić do obniżki wszystkich ceł.

Obniżka obejmie towary o łącznej wartości 75 mld dolarów USA.

"W ostatnich dniach z chińskiej strony pojawiły się sugestie, że w obecnej sytuacji będzie oczekiwanie elastyczności strony amerykańskiej. Obniżenie ceł przez Pekin jest ruchem, który ma postawić Waszyngton w trudnej wizerunkowo sytuacji – jeśli USA nie odpowiedzą tym samym, zostaną postawione w złym świetle, jako bezwzględny kapitalista, który nie chce pomóc złagodzić skutków wirusa. Rynek liczy zatem na to, że również USA obniżą cła" - komentują sytuację analitycy XTB-Notifications.

Na rynku walutowym euro wyceniane jest po 1,1002 USD, niemal bez zmian. Japoński jen bez zmian kosztuje 109,87 za 1 USD.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,66 proc. - w górę o 1pb.

Ropa na NYMEX w N.Jorku drożeje o 1,85 proc. do 51,69 USD/b.

Złoto jest na poziomie 1.559,72 USD za uncję, wyżej o 0,2 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu