Na giełdach w Europie indeksy spadają

  • PAP
opublikowano: 10-12-2019, 09:55

Na giełdach w zachodniej Europie indeksy spadają. Inwestorzy wstrzymują się z decyzjami przed spotkaniami amerykańskiej Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego. Na rynkach też oczekiwanie na brytyjskie wybory parlamentarne - podają maklerzy.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx 600 Europe spada o 0,4 proc. Niemal wszystkie z 19 sektorów z tego indeksu świecą na czerwono.

Akcje spółki Ted Baker tanieją o 30 proc. po rezygnacji szefów firmy i zawieszeniu wypłaty dywidendy.

Colryut drożeje o 4,9 proc. EBIT spółki za I połowę roku okazał się lepszy od prognoz analityków.

Sanofi zyskuje 4 proc. po prezentacji nowego planu spółki przez jej władze.

Computacenter zwyżkuje o 8 proc. Prezes spółki spodziewa się zysku powyżej prognoz rynkowych.

Zbliżają się decyzje w sprawie polityki pieniężnej najważniejszych banków centralnych na świecie: Fed i EBC. Rezerwa Federalna poda swoje ustalenia w środę o 20.00, a w czwartek o 13.45 inwestorzy poznają decyzję Europejskiego Banku Centralnego.

Analitycy nie spodziewają się ani po Fed, ani po EBC, zmian w polityce monetarnej tych instytucji.

W czwartek uwaga inwestorów skupi się przede wszystkim na wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii.

Rządząca Partia Konserwatywna ma w sondażach przewagę ok. 10 punktów procentowych nad Partią Pracy.

Najsłabszym punktem dla Konserwatystów jest sprawa niedofinansowania brytyjskiej służby zdrowia i wydłużających się kolejek do lekarzy. A jest to obok wyjścia z Unii Europejskiej drugi najważniejszy temat w obecnej kampanii wyborczej.

Wkrótce też inna ważna data dla rynkowych graczy - 15 grudnia - w związku z możliwym wprowadzeniem przez USA nowych ceł na towary z Chin, w tym m.in. zabawki i smartfony, o wartości 160 mld dolarów.

Amerykański sekretarz ds. rolnictwa Sonny Perdue poinformował, że jest mało prawdopodobne, aby USA wprowadziły te cła na chińskie towary.

"Zbliża się termin 15 grudnia na wprowadzenie kolejnej transzy taryf, ale nie sądzę, aby zostały one wprowadzone, i myślę, że możemy się z tego wycofać" - powiedział Purdue w poniedziałek na konferencji w Indianapolis.

"Nie sądzę, że prezydent (Trump) chce wprowadzić te nowe cła, ale musi być pewien ruch z ich (Chin) strony, aby zachęcić go, by tego nie robił" - wskazał.

Perdue powiedział, że jednym z problemów, z którym mają obecnie do czynienia prowadzący rozmowy amerykańscy i chińscy negocjatorzy, jest wykonalność umów.

"Teraz inwestorzy chcą tylko zakończyć ten naprawdę pozytywny dla nich 2019 rok i skupić się na 2020, który będzie dla rynkowych graczy dużo trudniejszy" - mówi tymczasem Alfonso Benito, główny analityk inwestycyjny w Dunas Capital.

Na rynku walutowym euro jest po 1,1073 USD, wyżej o 0,1 proc., a brytyjski funt kosztuje 1,3141 USD, bez zmian.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,82 proc. - bez zmian, a niemieckich 10-letnich bundów -0,30 proc., wyżej o 1 pb.

Złoto jest po 1.462,83 USD za uncję, wyżej o 0,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane