Na NYMEX kurs ropy wciąż utrzymuje się blisko bariery 41 USD

opublikowano: 24-05-2004, 18:00

Cena baryłki ropy znów wzrosła na NYMEX 41 USD. Choć dość szybko spadła poniżej tej bariery, wciąż utrzymuje się w jej pobliżu. Pozytywny oddźwięk obietnic Arabii Saudyjskiej zwiększenia wydobycia został stłumiony przez obawy o spójność OPEC oraz to, czy podaż będzie w stanie zaspokoić popyt na surowiec.

Na NYMEX cena baryłki lekkiej ropy sięgała na początku sesji 41 USD, dość szybko spadła jednak do 40,95 USD. To cena o 90 centów niższa od notowanej przed tygodniem, kiedy kurs ropy osiągnął najwyższy poziom od 21 lat.

Podczas minionego weekendu saudyjski minister ds. ropy Ali al-Naimi potwierdził, że jego kraj zwiększy w przyszłym miesiącu wydobycie ropy do 9,1 mln baryłek dziennie. Analitycy uważają, że może to być zbyt mało w związku z oczekiwanym popytem. Część z nich określiła zmieniające się dość często w ostatnich dniach deklaracje Arabii Saudyjskiej mianem ‘desperackich’. Ich zdaniem, nie poprawia to nastrojów na rynku.

MD, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na NYMEX kurs ropy wciąż utrzymuje się blisko bariery 41 USD