Na Tajwanie run na papier toaletowy

Marek Druś, bbc.com
opublikowano: 26-02-2018, 15:02
aktualizacja: 26-02-2018, 15:07

Podczas minionego weekendu papier toaletowy znikał błyskawicznie z półek sklepów. Media donoszą o „panice”.

Sklepy publikowały na swoich kontach w mediach społecznościowych zdjęcia pustych półek. Jedno z największych tajwańskich centrów handlowych, ET Mall, poinformowało, że popyt na papier toaletowy był 10-krotnie większy niż normalnie. Gwałtowny wzrost popytu tłumaczono obawami wzrostu ceny. Producenci papieru toaletowego faktycznie przyznali w liście do handlowców, że szykują podwyżkę cen papieru toaletowego o 10 do 30 proc. Część Tajwańczyków przekonywała jednak, że nie chodzi o wzrost ceny, ale obawy, że papieru w ogóle zabraknie. 

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Papier toaletowy ma zdrożeć, bo rośnie globalnie cena surowca, tłumaczy resort gospodarki. Wskazuje na pożary w Kanadzie, które spowodowały zakłócenie płynności dostaw i niestabilność produkcji w Brazylii. W rezultacie cena pulpy, z której produkowany jest papier toaletowy, wynosi obecnie 800 USD za tonę. Rok temu było to 650 USD za tonę. 

Jeden z największych tajwańskich dostawców papieru toaletowego, YFY, przekonuje, że sytuacja jest bardziej dramatyczna. Alarmuje, że cena pulpy rośnie szybciej niż szacuje rząd. Od połowy ubiegłego roku miała wzrosnąć już o 50 proc. Dodatkowo wzrosły również koszty pakowania i transportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Na Tajwanie run na papier toaletowy