Czytasz dzięki

Nagła centralizacja agencji rezerw

opublikowano: 28-05-2020, 17:40

Z dnia na dzień zlikwidowało wszystkie oddziały terenowe Agencji Rezerw Materiałowych, a pracę straciło kilkadziesiąt osób.

Na pracowników regionalnych oddziałów Agencji Rezerw Materiałowych (ARM), którzy przyszli dzisiaj rano do pracy, czekały zwolnienia. To skutek podpisanego zaledwie dzień wcześniej ministerialnego rozporządzenia.

Michał Kuczmierowski
Zobacz więcej

Michał Kuczmierowski

- W czwartek weszło w życie rozporządzenie Michała Kurtyki, ministra klimatu, któremu podlega Agencja Rezerw Materiałowych. Dokument zmienia naszą strukturę, m.in. likwidując dotychczasowe oddziały – potwierdza w rozmowie z „PB” Michał Kuczmierowski, prezes ARM.

Agencja, której ustawowym zadaniem jest tworzenie, utrzymywanie i udostępnianie w razie potrzeb strategicznych rezerw, m.in. ropy naftowej, paliw, żywności, wody, a także – o czym ostatnio bardzo dużo się mówiło _ sprzętu i artykułów medycznych, miała do tej pory sześć oddziałów — w Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Do ich zadań należały m.in. kontrole oraz zdobywanie informacji o rynku i potencjalnych kontrahentach ARM. Przedstawiciele oddziałów uczestniczyli również w analizie wpływających do agencji ofert.

- Część tych zadań przejmie powołany przed miesiącem w centrali zespół zakupów, część centralne biuro kontroli. Celem jest większa efektywność zarówno organizacyjna, jak finansowa – wyjaśnia Michał Kuczmierowski.

Nagła zmiana struktury ma wynikać z analiz, jakie ARM przeprowadziła w ostatnich tygodniach, w czasie pandemii. Prezes nie ukrywa, że efektem będzie jej scentralizowanie. Oszczędności, o których mówi, mają wynikać m.in. z redukcji zatrudnienia. Według naszych informacji w czwartek zwolnienie dostała zdecydowana większość osób pracujących dotychczas w oddziałach. Zatrudniały one około 40 pracowników. Szef ARM nie potrafił powiedzieć, ile osób straciło pracę, dodał, że nie odbyło się to w trybie zwolnień grupowych.

Ponieważ ustawa o ARM mówi jasno, że ma ona m.in. oddziały, w miejsce zlikwidowanych przy dwóch składnicach (łącznie jest ich kilkanaście) powołano nowe: oddział północ oraz oddział południe. Po zmianie spodziewanej nowelizacji ustawy i one zostaną jednak zlikwidowane.

ARM podlega ministrowi właściwemu ds. energii. Po niedawnej zmianie struktury rządu znalazła się w domenie ministra aktywów państwowych, ale kilka tygodni temu trafiła pod skrzydła ministra klimatu. Michał Kuczmierowski został powołany na szefa ARM w kwietniu tego roku.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAM

Polecane