Najlepsi progności oczekują słabnięcia dolara i umocnienia euro

opublikowano: 12-07-2019, 12:35

Najlepsi progności walutowi oczekują słabnięcia w tym roku dolara amerykańskiego i korzystającego na tym euro.

Ostatecznie rozwiązanie konfliktu handlowego USA z Chinami będzie wspierało umocnienie euro o 4 proc. do 1,17 USD na koniec roku, twierdzi Kyriakos Pavlou, makler w Eurobank Cyprus, zajmujący pierwsze miejsce w rankingu prognostów walutowych w drugim kwartale. Podobnego zdania są analitycy zajmujących drugą i trzecią pozycję Rabobank International i Julius Baer. Widzą jednak wolniejsze tempo słabnięcia dolara. Wypowiadając się jeszcze przed „gołębim” wystąpieniem szefa Fed w Kongresie USA, progności przekonywali o rychłym zakończeniu trwającego 18 miesięcy umocnienia dolara. Rabobank i Julius Baer prognozują, że euro umocni się do 1,15 USD w perspektywie 12 miesięcy. To także mediana prognoz zebranych przez Bloomberga dla pary EUR/USD na koniec roku.

- Choć dolar będzie nadal dominował latem, "straci parę" kiedy zaczną odgrywać rolę takie czynniki jak luzowanie Fed – powiedział Pavlou.

Choć jest oczekiwanie, że Europejski Bank Centralny podąży drogą Fed i uruchomi akomodacyjną politykę, to bank centralny USA będzie dominował na rynkach walutowych, „bo ma przestrzeń do luzowania, której EBC nie ma”, uważa Alexander Meier, ekonomista Julius Baer.  

Jane Foley z Rabobanku jest największą pesymistką jeśli chodzi o bliską perspektywę euro. Spodziewa się jego notowań na poziomie 1,10 USD w perspektywie trzech miesięcy, a potem umocnienia do 1,12 USD na koniec 2019 roku.

W piątek euro umacnia się o zaledwie 0,02 proc. do 1,1254 USD.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy