Najważniejsze tendencje na rynku walutowym

Przedstawiamy listę wybranych tendencji z rynków walutowych i stóp procentowych z ostatniego miesiąca.

Okazany przez Fed na lipcowym posiedzeniu sceptycyzm co do skali dalszego łagodzenia polityki zaskoczył inwestorów na tyle, że wstrząsnął rynkami. Do niemałych zawirowań doprowadziły również pojawienie się obaw o wyrok TSUE w sprawie polskich kredytów walutowych i ponowna eskalacja napięć handlowych na linii Waszyngton — Pekin. Czy dla rynków walutowych oznacza to moment zwrotny, czy tylko korektę w dotychczasowych tendencjach? O tym piszemy w najnowszym raporcie SpotDaty Research. Poniżej znajdziecie trzy wybrane sygnały i tendencje z ostatniego miesiąca.

1. Wyrok TSUE grozi przeceną złotego

W lipcu ekonomiści dostosowali prognozy kursu złotego do jego wcześniejszego umocnienia, jednak silna przecena z ostatnich dni pokazuje, że mogło to być błędem. Zdaniem ING Banku Śląskiego ewentualnyniekorzystny werdykt Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów walutowych znaczącymi stratami przypłacą banki (w skrajnym przypadku sięgałyby one łącznie nawet 60-80 mld zł). Wiele instytucji musiałoby pozyskać kapitał lub zabezpieczyć pozycje walutowe związane z portfelami kredytowymi. Jeśli doszłoby do zatrzymania akcji kredytowej, gospodarka gwałtownie by spowolniła. Wyrok może zapaść już we wrześniu, a w oczekiwaniu na niego kurs euro będzie utrzymywał się powyżej 4,30 zł, przewidują ekonomiści ING Banku Śląskiego.

2. Euro nie jest skazane na słabość

Kurs euro do dolara ledwie zamknął zwyżką pierwszy kwartał od 15 miesięcy, a już w lipcu znów pogłębił dwuletni dołek. Obniżka stóp Fedu miała jastrzębi wydźwięk, EBC otworzył furtkę do wrześniowego cięcia stóp, a odczyt koniunktury w przemyśle strefy euro (PMI za lipiec) był najsłabszy od 2012 r. Globalne spowolnienie przy jastrzębim Fedzie to niekorzystne

otoczenie dla walut procyklicznych, w tym euro — ocenia bank Morgan Stanley. Nie zaczną one zyskiwać, dopóki od dna nie odbije globalny wzrost, twierdzi instytucja. Euro szkodzą napięcia handlowe, ryzyko brexitu bez umowy i dekoniunktura w europejskiej branży motoryzacyjnej. Z drugiej strony indeks niespodzianek ekonomicznych Citigroup dla strefy euro zachowuje się lepiej niż dla USA, rośnie podaż pieniądza, a planowany przez EBC tiering pomoże bankom. Mechanizm ten polega na zróżnicowaniu rezerw w zależności od ich wielkości, tak aby utrzymać zachętę do prowadzenia akcji kredytowej bez jednoczesnego nadmiernego obciążania banków dodatkowymi kosztami.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

3. Rynek sprawdzi Borisa Johnsona

Wzrost obaw przed twardym brexitem przecenił w lipcu funta do dolara o 4,3 proc., najmocniej od 33 miesięcy. Nowy premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział przygotowania do wyjścia z UE 31 października bez umowy, nie wykluczając,że rozmowy w ogóle nie zostaną wznowione (na renegocjację warunków nie zgadza się UE). Według Commerzbanku rynek może przetestować rząd, a progiem bólu, zmuszającym go do złagodzenia stanowiska, może być już przecena funta w krótkim czasie o kolejne 10 proc., do parytetu z euro. Ryzyko brexitu bez umowy wzrosło do 30 proc., a w takim przypadku kurs funta do dolara spadnie najniżej od załamania z 1985 r. — wynika z ankiety Bloomberga wśród banków.

Artykuł powstał na podstawie jednego z 10 cyklicznych raportów centrum analiz SpotData, w których sygnalizujemy oraz analizujemy szanse i zagrożenia biznesowe. W skład SpotData Research wchodzą trzy moduły tematyczne: analizy makro, mapa ryzyka oraz monitoring branżowy. Teraz możesz subskrybować SpotData Research razem z „Pulsem Biznesu” w nowym pakiecie Premium+.

Więcej na: pb.pl/subskrypcja/premium-plus

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane