Najważniejsze tendencje na rynku walutowym

Przedstawiamy listę wybranych tendencji z rynków walutowych i stóp procentowych z ostatniego miesiąca.

Okazany przez Fed na lipcowym posiedzeniu sceptycyzm co do skali dalszego łagodzenia polityki zaskoczył inwestorów na tyle, że wstrząsnął rynkami. Do niemałych zawirowań doprowadziły również pojawienie się obaw o wyrok TSUE w sprawie polskich kredytów walutowych i ponowna eskalacja napięć handlowych na linii Waszyngton — Pekin. Czy dla rynków walutowych oznacza to moment zwrotny, czy tylko korektę w dotychczasowych tendencjach? O tym piszemy w najnowszym raporcie SpotDaty Research. Poniżej znajdziecie trzy wybrane sygnały i tendencje z ostatniego miesiąca.

1. Wyrok TSUE grozi przeceną złotego

W lipcu ekonomiści dostosowali prognozy kursu złotego do jego wcześniejszego umocnienia, jednak silna przecena z ostatnich dni pokazuje, że mogło to być błędem. Zdaniem ING Banku Śląskiego ewentualnyniekorzystny werdykt Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów walutowych znaczącymi stratami przypłacą banki (w skrajnym przypadku sięgałyby one łącznie nawet 60-80 mld zł). Wiele instytucji musiałoby pozyskać kapitał lub zabezpieczyć pozycje walutowe związane z portfelami kredytowymi. Jeśli doszłoby do zatrzymania akcji kredytowej, gospodarka gwałtownie by spowolniła. Wyrok może zapaść już we wrześniu, a w oczekiwaniu na niego kurs euro będzie utrzymywał się powyżej 4,30 zł, przewidują ekonomiści ING Banku Śląskiego.

2. Euro nie jest skazane na słabość

Kurs euro do dolara ledwie zamknął zwyżką pierwszy kwartał od 15 miesięcy, a już w lipcu znów pogłębił dwuletni dołek. Obniżka stóp Fedu miała jastrzębi wydźwięk, EBC otworzył furtkę do wrześniowego cięcia stóp, a odczyt koniunktury w przemyśle strefy euro (PMI za lipiec) był najsłabszy od 2012 r. Globalne spowolnienie przy jastrzębim Fedzie to niekorzystne

otoczenie dla walut procyklicznych, w tym euro — ocenia bank Morgan Stanley. Nie zaczną one zyskiwać, dopóki od dna nie odbije globalny wzrost, twierdzi instytucja. Euro szkodzą napięcia handlowe, ryzyko brexitu bez umowy i dekoniunktura w europejskiej branży motoryzacyjnej. Z drugiej strony indeks niespodzianek ekonomicznych Citigroup dla strefy euro zachowuje się lepiej niż dla USA, rośnie podaż pieniądza, a planowany przez EBC tiering pomoże bankom. Mechanizm ten polega na zróżnicowaniu rezerw w zależności od ich wielkości, tak aby utrzymać zachętę do prowadzenia akcji kredytowej bez jednoczesnego nadmiernego obciążania banków dodatkowymi kosztami.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

3. Rynek sprawdzi Borisa Johnsona

Wzrost obaw przed twardym brexitem przecenił w lipcu funta do dolara o 4,3 proc., najmocniej od 33 miesięcy. Nowy premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział przygotowania do wyjścia z UE 31 października bez umowy, nie wykluczając,że rozmowy w ogóle nie zostaną wznowione (na renegocjację warunków nie zgadza się UE). Według Commerzbanku rynek może przetestować rząd, a progiem bólu, zmuszającym go do złagodzenia stanowiska, może być już przecena funta w krótkim czasie o kolejne 10 proc., do parytetu z euro. Ryzyko brexitu bez umowy wzrosło do 30 proc., a w takim przypadku kurs funta do dolara spadnie najniżej od załamania z 1985 r. — wynika z ankiety Bloomberga wśród banków.

Artykuł powstał na podstawie jednego z 10 cyklicznych raportów centrum analiz SpotData, w których sygnalizujemy oraz analizujemy szanse i zagrożenia biznesowe. W skład SpotData Research wchodzą trzy moduły tematyczne: analizy makro, mapa ryzyka oraz monitoring branżowy. Teraz możesz subskrybować SpotData Research razem z „Pulsem Biznesu” w nowym pakiecie Premium+.

Więcej na: pb.pl/subskrypcja/premium-plus

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy