Największe śląskie huty nie notują zmniejszonych dostaw gazu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-01-2006, 13:52

Największe śląskie huty nie zanotowały w środę mniejszych niż dotychczas dostaw gazu - wynika z informacji, zebranych w środę przez PAP. Niektóre z tych przedsiębiorstw zostały co prawda poinformowane o możliwości ograniczenia dostaw, jednak - jak dotychczas - jest to jedynie zapowiedź.

Największe śląskie huty nie zanotowały w środę mniejszych niż dotychczas dostaw gazu - wynika z informacji, zebranych w środę przez PAP. Niektóre z tych przedsiębiorstw zostały co prawda poinformowane o możliwości ograniczenia dostaw, jednak - jak dotychczas - jest to jedynie zapowiedź.

Andrzej Krzyształowski z Mittal Steel Poland poinformował, że koncern ten znalazł się na siódmym miejscu listy przedsiębiorstw, które mogą dotknąć ograniczenia. Mittal Steel Poland skupia ok. 70 proc. zdolności produkcyjnych polskiego hutnictwa, ma cztery oddziały - dawne huty Katowice, im. Sendzimira, Florian i Cedler.

"Jak dotąd nie notujemy zmniejszonych dostaw, ale sytuacja jest dynamiczna. Jednakże nawet przy pewnych ograniczeniach nie powinno być problemów w funkcjonowaniu" - zaznaczył Krzyształowski.

Dodał, że oddziały Mittal Steel nie wykorzystują całych limitów zużycia gazu, zakontraktowanych z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG), poza tym koncern wykorzystuje własne gazy. "Do ograniczenia produkcji mogłoby dojść tylko wówczas, gdyby ograniczenia w dostawach utrzymywały się przez dłuższy czas" - podkreślił.

Jerzy Trzciński z Huty Pokój w Rudzie Śląskiej powiedział PAP, że także to przedsiębiorstwo dostało faks od Górnośląskiej Spółki Gazownictwa o możliwym ograniczeniu dostaw gazu, ale bez precyzyjnych informacji na ten temat. Jak dotychczas huta nie zanotowała ograniczenia - podkreślił.

Zmniejszonych dostaw nie notuje też katowicka Huta Ferrum. Jak powiedziała PAP rzeczniczka przedsiębiorstwa Grażyna Kurowska, huta zużywa stosunkowo niewielkie ilości gazu, bazując głównie na energii elektrycznej. Informacji o ograniczeniu dostaw gazu nie ma huta CMC Zawiercie - poinformował Zbigniew Sawicki z tego zakładu.

Rząd wydał we wtorek rozporządzenie ograniczające dostawy gazu. Prezes Gazsystemu, spółki dostarczającej gaz, Andrzej Osiadacz zapewnił, że ograniczenia nie dotkną indywidualnych odbiorców.

Ograniczenia dotkną zakłady przemysłowe, jednak - jak powiedział Osiadacz - lista tych zakładów "nie jest do publicznej wiadomości". Dodał jedynie, że jest "dość długa". Ograniczenia mają obowiązywać od 25 stycznia do 15 lutego.

Już w niedzielę PGNiG wprowadziło ograniczenia dostaw dla zakładów azotowych i PKN Orlen. W poniedziałek spółka podała, że oprócz zakładów azotowych i PKN, na zmniejszone dostawy zgodziły się Elektrociepłownia Wrotków i Elektrociepłownia Nowa Sarzyna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane