Największe związki w Fiacie przeciwko strajkowi ws. Ronaldo

opublikowano: 12-07-2018, 16:45

Związki zawodowe reprezentujące większość pracowników koncernu Fiata Chryslera (FCA) we Włoszech odrzuciły wezwanie do strajku ogłoszone przez niezależną grupę pracowniczą w proteście przeciwko ogromnym sumom pieniędzy wydanym przez włoski klub piłkarski Juventus na kontrakt z gwiazdą futbolu, Cristiano Ronaldo, donosi Reuters.

W minioną środę związek USB, który reprezentuje tylko niewielką liczbę pracowników, wezwał do strajku w fabryce Fiata w Melfi na południu Włoch po tym jak klub Juventus Turyn zgodzili się zapłacić Realowi Madryt 100 mln EUR za transfer 33-letniego napastnika Królewskich. Kontrakt obejmuje czteroletni okres. 

Kopia koszulki Cristiano Ronaldo w barwach Juventusu
Zobacz więcej

Kopia koszulki Cristiano Ronaldo w barwach Juventusu fot. REUTERS/Massimo Pinca/File Photo/Forum

Zarówno Fiat Chrysler, jak i Juventus są kontrolowane przez Exor, holding inwestycyjny włoskiej rodziny Agnelli, która jest właścicielem prawie 30 proc. producenta samochodów i 64 proc. czołowej drużyny Serie A. Oba są jednak całkowicie odrębnymi podmiotami, z których każdy zarządza własnymi finansami i operacjami.

USB protestowało przeciwko faktowi, że wydano dziesiątki milionów euro na zakup Ronaldo, podczas gdy pracownicy FCA zostali poproszeni o poświęcenie w imię rozwoju firmy.

Większe związki zawodowe skrytykowały USB i określiły jego wezwanie jako "zwykłą reklamę", twierdząc, że "było to niesamowite, że w tak delikatnym okresie dla grupy FCA ... ktoś domaga się strajku w sprawie, która nie ma nic wspólnego z pracą i pracownikami".

Tymczasem tysiące pracowników fabryk FCA we Włoszech od lat jest objętych sponsorowanymi przez państwo programami tymczasowych zwolnień z powodu braku nowych modeli.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu