Największy w historii spadek europejskiego rynku akcji

opublikowano: 12-03-2020, 18:01

Paneuropejski Stoxx Europe 600 tracił na koniec czwartkowej sesji blisko 11 proc. wartości.

Inwestorzy sprzedawali akcje europejskich spółek z powodu rozczarowania brakiem zapowiedzi szerszych działań w środowym wystąpieniu Donalda Trumpa. Niespodziewanym ciosem okazała się wiadomość o wstrzymaniu przez USA na 30 dni komunikacji z Europą. Rozczarowała ich również postawa Europejskiego Banku Centralnego, który w często powtarzanej opinii, zepchnął w czwartek na innych odpowiedzialność za walkę ze skutkami epidemii koronawirusa.

fot. Bloomberg

Rekordowe spadki, przekraczające 11 proc., zanotowały główne indeksy giełd we Frankfurcie i Paryżu. Na giełdzie w Londynie, która zanurkowała podobnie, taniały 2991 spółki, a tylko 165 drożało. Giełda w najmocniej dotkniętych przez epidemię Włoszech spadła o rekordowe 15 proc.

Mocno spadały kursy akcji linii lotniczych. Wartość Lufthansy spadła o 11 proc. po tym jak Bernstein Research wskazał ją wraz z amerykańskimi liniami Delta i United jako największe ofiary zakazu podróżowania. Dwucyfrowo taniały także akcje spółek hotelarskich, m.in. InterContinental Hotels.

- Rynki zareagowały negatywnie na uroczyste, ale błędne przemówienie oskarżające inne kraje, pomijające skupienie się na natychmiastowych działaniach mających na celu pomoc najbardziej dotkniętym osobom, w którym brakowało zapowiedzi konkretnych działań fiskalnych i zdrowotnych mających zaradzić ekonomicznemu i finansowemu wpływowi wirusa – powiedział o wystąpieniu Donalda Trumpa Gregory Daco, główny ekonomista ds. USA w Oxford Economics.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Market Watch

Polecane