NBP: ceny transakcyjne nieruchomości ustabilizowały się w IV kw.

ISBNews
opublikowano: 09-03-2016, 10:57

Ceny transakcyjne nieruchomości na rynkach pierwotnym i wtórnym ustabilizowały się w IV kw. 2015 r. Jedynie w Gdańsku na rynku wtórnym zanotowano wzrost cen związany ze sprzedażą większej liczby mieszkań o lepszej jakości lub lokalizacji, wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP ) "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce - IV kwartał 2015".

"We wszystkich analizowanych grupach miastach ceny na rynku pierwotnym były wyższe niż na rynku wtórnym. W Warszawie na rynku wtórnym nadal obserwujemy niższą cenę realną mieszkania względem najwyższych cen notowanych w III kwartale 2006 r. Ceny w relacji do rosnących wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw były stabilne, jedynie w Warszawie obserwowano ich zmniejszenie się, zwłaszcza na rynku wtórnym" - czytamy w raporcie. 

Na rynku nieruchomości komercyjnych odnotowano utrzymujący się, silny wzrost wartości transakcji inwestycyjnych. Na warszawskim rynku wynajmu powierzchni biurowych wzrósł popyt, przez co lekko zmniejszyła się nierównowaga pomiędzy popytem na przestrzeń, a stale zwiększającą się podażą, podał także bank centralny.

Według NBP, stan zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów mieszkaniowych zwiększył się, co było konsekwencją wypłat kredytów złotowych, stopniowych spłat walutowych kredytów mieszkaniowych oraz nieco wyższego kursu PLN/CHF w relacji do poprzedniego kwartału. 

"W I kwartale 2016 r. banki deklarują istotne zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych oraz oczekują istotnego spadku popytu na te kredyty" - czytamy także.

Rosła liczba kontraktów na budowę nowych mieszkań oraz liczba mieszkań, których produkcja jest w toku. "Wysokie szacowane marże zysku deweloperskiego i stopy zwrotu z projektów mieszkaniowych oraz wysoki popyt przyczyniały się do istotnego wzrostu liczby wydanych pozwoleń na budowę mieszkań, mieszkań których budowę rozpoczęto oraz mieszkań oddanych do użytkowania. Odnotowano wzrost względem 2014 r. odpowiednio o 32,0 tys. (+20,5% r/r), o 20,3 tys. (+13,7% r/r) oraz o 4,3 tys. (+3,0% r/r)" - podano w dokumencie.

Zapas niesprzedanych mieszkań na 6 największych rynkach w Polsce zmniejszył się w omawianym okresie (o ok. 2,8 tys. mieszkań) i wyniósł 48,7 tys.

Jak podaje NBP, limity maksymalnych cen m2 mieszkań dopuszczonych do rządowego programu subsydiów MDM były zmieniane w IV kwartale 2015 r. "Kwota subsydiów MDM wykorzystanych wyłącznie w 2015 r. wyniosła 520,8 mln zł, tj. 84,7% planowanego limitu. Zgodnie z danymi BaRN, w 6 największych miastach do nabycia w ramach programu MDM na rynku pierwotnym kwalifikowało się od 14% (Warszawa) do 48% (Poznań) ofert mieszkań, natomiast na rynku wtórnym od 6% (Warszawa) do 59% (Łódź) oferty" - czytamy również. 

Na rynku nieruchomości komercyjnych odnotowana wartość transakcji inwestycyjnych w IV kw. 2015 r. wyniosła 1,45 mld euro, a łączna wartość transakcji w całym 2015 r. wyniosła 4 mld euro. Po ok. 40% tej sumy zainwestowane zostało w nieruchomości handlowe i biurowe, podał także bank centralny.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane