NBP jednym z najbardziej gołębich banków na świecie

Polski bank centralny należy do najbardziej gołębio nastawionych na świecie, wynika ze schematu przygotowanego przez bank Morgan Stanley.

Wciąż niewiele spośród liczących się banków centralnych na świecie jest na etapie zaostrzania polityki. Zdecydowanie restrykcyjną politykę pieniężną prowadzą tylko Rosja, Ukraina oraz Indonezja. Narodowy Bank Polski należy tymczasem do instytucji, które są nastawione najbardziej gołębio. Jako jeden z pięciu banków nie tylko prowadzi łagodną politykę, ale dopuszcza jeszcze dalsze jej łagodzenie. Pozostałe instytucje z tej grupy to EBC oraz banki Japonii, Węgier i Peru.

Morgan Stanley spodziewa się kontynuacji łagodnej polityki przez banki największych gospodarek. Według niego umocnienie dolara odsuwa konieczność podniesienia stóp Fedu na pierwszy kwartał 2016 r. Łagodzenie polityki kontynuował będzie Ludowy Bank Chin, a już w tym miesiącu na kolejne posunięcie zmierzające w tym kierunku może zdobyć się Bank Japonii. Choć EBC należy do najbardziej łagodnie nastawionych instytucji, to jednak szanse rozpoczęcia programów skupu aktywów przez EBC są nieco mniejsze niż 50 proc. Szybkiej podwyżki stóp można spodziewać się jedynie po Banku Anglii. Instytucja koszt pieniądza podniesie zapewne w pierwszym kwartale 2015 r.

Poszczególne kraje uporządkowane wg charakteru prowadzonej polityki (na dole kraje o łagodnej, a na górze kraje o restrykcyjnej polityce) oraz pod względem nastawienia (na zielono zaznaczono kraje łagodzące politykę, a na czerwono – zaostrzające ją). Źródło: Morgan Stanley, BusinessInsider.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, BusinessInsider

Polecane