Niejasna przyszłość Wielkiej Trójki osłabia rynki akcji

MD
opublikowano: 11-12-2008, 22:07

Na zamknięciu Dow Jones spadał o 195 pkt., czyli 2,5 proc. S&P500, który odbił się znów od oporu w okolicy 900 pkt., stracił  w czwartek 2,85 proc. Nasdaq poszedł najmocniej w  dół. Spadł o 3,7 proc. i znalazł się tuż ponad granicą 1500 pkt.   

Amerykańscy inwestorzy pozbywali się w czwartek akcji. Do półmetka sesji przewaga podaży była dość skromna. Potem zaczęła rosnąć, a sprzyjało temu rosnące zaniepokojenie trudnościami, na jakie napotkał w Senacie plan pomocy dla największych producentów aut. Inwestorzy boją się, że ewentualne fiasko może oznaczać bankructwo spółek „Wielkiej Trójki” – GM, Forda i Chryslera. Oznaczałoby to kolejny milion bezrobotnych i jeszcze większą zapaść gospodarczą. Dane z rynku pracy już są fatalne. W czwartek podano, że liczba osób ubiegających się o zasiłek i już go pobierających jest największa od 26 lat. Wzrost obaw inwestorów znów było widać na rynku obligacji skarbowych. Czwartkowa aukcja dziesięciolatek zakończyła się rekordowo wysoką ceną papierów. Wśród spółek zarobić można było głownie na branży naftowej. Akcje koncernów Exxon Mobil i Chevron drożały dzięki nawet 12 proc. wzrostowi kursu ropy. Spowodowały go osłabienie dolara, oczekiwanie na obniżkę wydobycia przez OPEC i prognoza IEA, według której popyt na surowiec wzrośnie w 2009 roku.
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu