Niemcy i Wielka Brytania wychodzą na prostą

opublikowano: 17-04-2014, 00:00

U dwóch głównych partnerów eksportowych Polski widać poprawę kondycji gospodarczej — wynika z analizy firmy Atradius.

Niemcy i Wielka Brytania to kluczowe rynki, do których trafiają polskie towary i usługi (odpowiednio 25,7 proc. naszego eksportu i 6,4 proc.). Z analizy Atradiusa wynika, że kondycja tych gospodarek się poprawia, a bezpieczeństwo należności rośnie.

Gospodarka Niemiec miniony rok miała trudny, ale teraz powinna przyspieszyć. Zdaniem ekspertów, w tym roku wzrost gospodarczy wzrośnie u naszego zachodniego sąsiada o 1,8 proc., głównie dzięki wyższej konsumpcjiprywatnej, liczbie inwestycji oraz odbiciu w strefie euro, które wpłynie na wzrost niemieckiego eksportu.

Biorąc pod uwagę coraz lepszą sytuację na rynku niemieckim oraz poprawiające się nastroje konsumentów i przedsiębiorców, powinna utrzymać się liczba upadłości spadająca od 2011 r., chociaż trudno będzie powtórzyć wynik z zeszłego roku, kiedy bankructw było o 8,1 proc. mniej. Korzystnie prezentuje się sytuacja na rynku m.in. rolnym, chemicznym czy budowlanym. Ostrożnie do współpracy powinni podchodzić przedsiębiorcy współpracujący z niemieckimi kontrahentami z sektora papierniczego i tekstylnego.

Drugi kluczowy odbiorca polskiego eksportu — Wielka Brytania — również wraca na właściwe tory. Głównym silnikiem rozwoju będzie konsumpcja prywatna, wzmocniona spadającym bezrobociem, oraz rosnąca liczba inwestycji (7,3 proc. w 2104 r.). Hamulcem może się okazać jednak wysoki dług publiczny, który w ostatnich 6 latach wzrósł ponaddwukrotnie. W tym roku osiągnie już poziom 79,3 proc. PKB (38 proc. w 2007 r.).

Jednak nastroje na rynku się poprawiają, a liczba upadłości powinna maleć w 2014 r., utrzymując trend z 2013 r. (spadek o 7,3 proc. w ciągu roku). Według analityków Atradius, dobrze powinna układać się współpraca z brytyjskimi firmami z sektora chemicznego, budowlanego i rolnego. Z większą uwagą należy natomiast podchodzić do współpracy przede wszystkim z firmami z rynku papierniczego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy