Niemcy: Kościół Katolicki drugim pracodawcą po państwie

opublikowano: 28-10-2013, 10:18

Kościół Katolicki jest drugim pracodawcą w Niemczech po państwie, poinformował dziennik Bild. Szacuje się, że jego majątek sięga 430 mld EUR.

Bild pisze, że niemiecki Kościół Katolicki jest właścicielem lub udziałowcem szerokiej gamy przedsiębiorstw, od przedszkoli i szkół do spółek telewizyjnych. Wśród jego aktywów jest spółka produkująca wodę mineralną, niezliczone, jak twierdzi Bild, firmy działające w branży ubezpieczeniowej, a także ok. 30 stowarzyszeń mieszkaniowych.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Gros dochodu Kościoła pochodzi jednak z „podatku kościelnego”, płaconego przez niemieckich katolików. W 2013 roku otrzymał w ten sposób 5,2 mld EUR, o 15 proc. więcej niż w 2000 roku. Kościół Katolicki w Niemczech otrzymuje także dofinansowanie z państwowej kasy. O ile „podatek kościelny” ma swój początek w Średniowieczu, to dofinansowanie przez państwo pochodzi z umowy zawartej na początku XIX wieku. W 2013 roku Kościoły Katolicki i Protestancki otrzymają z tego tytułu rekordową kwotę 481 mln EUR, o 6,6 mln większą niż w poprzednim roku.

Sprawa finansów Kościoła Katolickiego w Niemczech stała się głośna w ostatnim czasie za sprawą doniesień o wystawnym sposobie życia biskupa Limburga, który przeznaczył 31 mln EUR za swoją nową siedzibę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.de

Polecane