Niemcy ostrzegają przed „momentem Lehmana” na rynku energii

opublikowano: 23-06-2022, 12:09
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rząd Niemiec ostrzegł, że odcięcie przez Rosję dostaw gazu do Europy grozi załamaniem rynku energii i porównują to do upadku banku Lehman Brothers, który przyczynił się do kryzysu finansowego sprzed ponad dekady, informuje Bloomberg.

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck ostrzegł w czwartek przed ryzykiem wynikającym ze strat, które dostawcy energii notują będąc zmuszonymi do kupowania dużych ilości po wysokich cenach.

- Jeśli ten minus stanie się dla nich tak duży, że nie będą go w stanie dłużej udźwignąć, całemu rynkowi grozi niebezpieczeństwo załamania w którymś momencie – powiedział Habeck. – To były moment Lehmana w systemie energii – dodał.

W czwartek Niemcy przeszły na „alarmowy” poziom planu bezpieczeństwa gazowego w związku ze zmniejszeniem dostaw „błękitnego paliwa” przez Rosję od ubiegłego tygodnia. Rząd nie zdecydował się wciąż na pozwolenie firmom energetycznym przerzucenia wyższych kosztów na gospodarstwa domowe i biznes.

Frans Timmermans, komisarz UE ds. klimatu powiedział w Parlamencie Europejskim, że kryzys spowodowany przez zmniejszenie dostaw gazu przez Rosję rozlał się poza Niemcy i dotyczy 12 państw Unii.

- Ryzyko pełnego wstrzymania dostaw gazu jest obecnie bardziej realne niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział. – To wszystko jest częścią strategii Rosji podkopania naszej jedności – dodał.

Gaz ziemny z lipcowych kontraktów drożeje obecnie na platformie TTF o 6,5 proc. do 135,38 EUR za 1 MWh. Dziesięć dni temu, tuż przed rozpoczęciem ograniczania przez Rosję dostaw gazu pod pretekstem problemów technicznych, notowano go po ok. 83 EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane