Niemcy tracą 0,9 proc. PKB rocznie przez brak pracowników

opublikowano: 16-04-2018, 11:46
aktualizacja: 16-04-2018, 11:47

Niemiecki instytut IW oszacował, że brak pracowników kosztuje gospodarkę kraju 0,9 proc. PKB rocznie, donosi Reuters.

Zatrudnienie w Niemczech jest rekordowo wysokie. Niezwykle długi, dziewięcioletni okres wzrostu spowodował jednak brak rąk do pracy, który negatywnie wpływa na zdolności produkcyjne oraz wyniki firm. Eksperci IW wyliczyli, że gdyby niemieccy menedżerowie zatrudnili wszystkie wykwalifikowane osoby, które obecnie nie pracują, wciąż pozostałoby ok. 400 tys. wakatów. Zatrudnienie wykwalifikowanych osób pozwoliłoby zwiększyć produkt Niemiec o 0,6 proc. Uwzględniając także potencjalne zwiększone inwestycje firm w maszyny i urządzenia produkt mógłby wzrosnąć o 0,9 proc. W 2017 roku gospodarka Niemiec wzrosła o 2,2 proc., najmocniej od sześciu lat.

Fabryka Mercedesa
Zobacz więcej

Fabryka Mercedesa Bloomberg

Niemiecka Izba Przemysłowo Handlowa (DIHK) ogłosiła, że z 24 tys. badanych firm prawie połowa nie mogła znaleźć pracowników na wolne miejsce w dłuższym okresie czasu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu