Niemcy: wzrost gospodarczy pokrył się z prognozą

opublikowano: 15-05-2019, 08:03
aktualizacja: 15-05-2019, 08:33

W I kwartale 2019 r. rozwój gospodarczy w Niemczech wyniósł 0,4 proc. w ujęciu kwartał do kwartału sezonowo wyrównanym, wynika z wstępnych szacunków Destatis.

To wynik zgodny z medianą szacunków ekonomistów i wskazujący na przyspieszenie rozwoju wobec braku zmiany w marcu.

W ujęciu rok do roku, niewyrównanym sezonowo PKB zwiększył się o 0,6 proc. przy prognozie rzędu 0,7 proc. i 0,9 proc. miesiąc wcześniej.

Urząd statystyczny poinformował, że wydatki konsumpcyjne, inwestycje w budownictwo i sprzęt zwiększyły wzrost w tym okresie, podczas gdy w handlu odnotowano „mieszane sygnały”.

Największa gospodarka w Europie ledwo opuściła recesję w ubiegłym roku, po tym, jak uderzyły ją czynniki, takie jak zakłócenia w produkcji samochodów i niski poziom wody w arterii transportowej Renu. Podczas gdy niektóre z tych problemów zanikły, bardziej zdecydowane środki protekcjonistyczne mogą osłabić nastroje biznesowe. 

Eskalująca wojna handlowa jest „bardzo trudna dla każdego kraju lub gospodarki, która jest silnie uzależniona od handlu zagranicznego, takiego jak Europa, a zwłaszcza Niemcy” - ocenia Erik Nielsen, główny ekonomista w UniCredit Group. 

Według rządu wzrost w Niemczech spowolni w tym roku do 0,5 proc. z 1,4 proc. w 2018 r. Ekonomiści przewidują, że ekspansja w strefie euro zmniejszy się do 1,2 proc. z 1,9 proc. rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy